IV edycja wykładów uniwersyteckich AGH
09-01-2024

W dniach 19 i 21 grudnia 2023 r. oraz 9 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wykłady przeznaczone były dla młodzieży klas maturalnych i przedmaturalnych, a ich tematyka dotyczyła zagadnień z zakresu informatyki, inżynierii materiałowej, biomateriałów, ekologii oraz materiałów wzorowanych na naturze. Wykłady odbyły się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy MS Teams.

We wtorek 19.12.2023 r. uczniowie klas 2TI oraz 3TI uczestniczyli w wykładzie "Wirtualna rzeczywistość w przemyśle" prowadzonym przez dra inż. Tomasza Dębińskiego.

Wirtualna rzeczywistość to całkowicie nowy sposób interakcji człowiek-komputer. VR pozwala „zanurzyć się” w wirtualnym świecie i w naturalny i intuicyjny sposób komunikować z otaczającym środowiskiem za pomocą kontrolerów. Na wykładzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z przykladami wykorzystania technologii VR do zastosowań przemysłowych.

W czwartek 21.12.2023 r. uczniowie klas 1TI, 3TI oraz 4TI uczestniczyli w wykładzie "Czy informatyka jest potrzebna inżynierowi?" prowadzonym przez prof. dr hab. inż. Łukasza Madeja.

Wykład dotyczył zastosowania rozwiązań z obszaru informatyki, które umożliwiają obniżenie kosztów badań i wdrożeń nowych materiałów, co jest obecnie kluczowe dla szeroko pojętego przemysłu. Dzięki opracowaniu rozwiązań informatycznych wspomagających badania naukowe można niemalże „dotknąć” i przeanalizować każdy element materiału w różnych skalach wymiarowych a przez to znacząco rozszerzyć możliwości poznawcze tradycyjnych technik badań laboratoryjnych. W rezultacie możliwe staje się w pełni wirtualne analizowanie globalnego oraz lokalnego zachowania materiałów w trakcie wytwarzania czy eksploatacji, jak również projektowanie nowych materiałów metalicznych i sposobów ich otrzymywania. Taka wirtualna inżynieria materiałowa stanowi przyszłość nowoczesnego przemysłu, a prace nad nią prowadzone są obecnie w wiodących ośrodkach naukowych Europy i Świata.

Uczniowie podczas wykładu

Natomiast we wtorek 9.01.2024 r. uczniowie klas 2TI, 3TI oraz 5TI uczestniczyli w wykładzie "Rewolucja w wytwarzaniu – Druk 3D z metalu" prowadzonym przez dra inż. Piotra Ledwiga.

W ciągu ostatnich lat obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania drukiem 3D, który jest wykorzystywany nie tylko do wytwarzania prototypów, ale i również w pełni funkcjonalnych wyrobów. Znajduje on coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, począwszy od przemysłu kosmicznego, przez medycynę aż po sztukę i jubilerstwo. Druk 3D znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wytworzenia unikatowych produktów o skomplikowanym kształcie, których produkcja konwencjonalnymi metodami jest czasochłonna i droga, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.

Podczas wykładu zostały przedstawione przykłady zastosowania druku 3D wyrobów metalowych oraz omówione najważniejsze etapy procesu związane z drukiem 3D materiałów metalowych, takie jak projektowanie modeli 3D, wytwarzanie materiałów wsadowych, dobór procesu i parametrów druku 3D, wytwarzanie oraz kontrola jakości gotowych wyrobów.

Po wykładach uczniowie mieli możliwość krótkiej dyskusji, jak również mogli zapoznać się z warunkami studiowania na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

• Tomasz Ciesielski

IV edycja wykładów uniwersyteckich AGH - Fotogaleria