II Spotkania z Teleinformatyką
06-02-2024

6 lutego 2024 r. uczniowie klasy 3TI technikum informatycznego uczestniczyli w II Spotkaniach z Teleinformatyką organizowanych przez Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań szeroko pojętą dziedziną informatyki i teleinformatyki.

Uczniowie po oficjalnym powitaniu przez władze Uczelni mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz warunkami studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej, a następnie uczestniczyli w praktycznych warsztatach prowadzonych przez kadrę naukową PŚk.

Tematyką warsztatów było:

• - Zrozumieć VPN, prowadzący: dr inż. Radosław Belka;
  • - Szyfrowanie informacji metoda transmultipleksacji - od teorii po implementację, prowadzący dr inż. Józef Ciosmak;
  • - IoT - zanurz się w świecie mikrokontrolerów, prowadzący mgr inż. Marcin Kozłowski oraz mgr inż. Michał Zawadzki;
  • - Systemy monitoringu wizyjnego w sieciach teleinformatycznych, prowadzący mgr inż. Marcin Królikowski.

Uczestnicy warsztatów podczas zajęć

Po warsztatach uczniowie wysłuchali wykładu eksperta - Pana Konrada Adamczyka, pracownika CISCO Polska - na temat "Wstęp do cyberbezpieczeństwa". Wykład poruszał istotnie kwestie zabezpieczeń systemów informatycznych przed nieautoryzowanym dostępem oraz zastosowanie sieci VPN, firewalli nowej generacji (NGFW) i cyfrowych certyfikatów do ochrony zasobów w sieciach komputerowych.

Na zakończenie wszyscy uczniowie biorący udział w wydarzeniu otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w II Spotkaniach z Teleinformatyką.

• Tomasz Ciesielski