Uczniowie Konarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim
25-04-2024

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy?

Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiadali nam wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentowali techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane zostały doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Uczestnicy wycieczki na Kopcu Kościuszki

Pierwsze klasy o profilu biologiczno-medycznym były pod wrażeniem warsztatów pokazowych Zakładu Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, na które wybrali się wraz z wychowawczyniami: Elżbietą Cichoń i Izabelą Fatygą- Lato oraz anglistką Agnieszką Malec 25 kwietnia 2024 r. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Muzeum Kościuszkowskie z wystawą stałą pt. "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny", a także przemierzyli trasę edukacyjną na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

To był bardzo owocny wyjazd. Wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o dużą dawkę wiedzy.

• Izabela Fatyga-Lato

Uczniowie Konarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim - Fotogaleria