Laboratoria fizyczne z "Feniksa"
22-11-2011

Po raz kolejny i niestety ostatni, uczniowie Konarskiego należący do grupy uczestników Projektu Feniks udali się na zajęcia laboratoryjne na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Koszty podróży i poczęstunków całkowicie pokrywane są z funduszy Projektu Feniks. Początek zajęć rozpoczął się wręczeniem nowym uczestnikom projektu paczek świątecznych, w których można było znaleźć: pendrive ze smyczą, książkę z tablicami matematycznymi, fizycznymi, informatycznymi, chemicznymi, astronomicznymi oraz biologicznymi, kalkulatory, notatniki, długopisy, zestawy geometryczne, i wiele przydatnych przyborów ucznia.

Następnie grupa z Konarskiego skierowała się na laboratoria. Tym razem tematyką ćwiczeń była „Fizyka w służbie człowieka”. Zadaniem uczniów było m.in. : badanie zależności promieniowania gamma od odległości źródła kobaltowego od detektora oraz zależność natężenia promieniowania gamma w funkcji grubości absorbenta celem wyznaczenia liniowego współczynnika pochłaniania materiału, z którego wykonany jest absorbent (osłona). Dokonaliśmy również pomiaru skażeń promieniotwórczych wody i powietrza. Wszystkie doświadczenia uczniowie wykonali perfekcyjnie, jak na przyszłych fizyków przystało.

Po ponad dwugodzinnych zajęciach feniksjanie udali się na przepyszny obiad dwudaniowy z podwieczorkiem. Kolejne kroki skierowaliśmy na aulę Uniwersytetu, gdzie przez dwie godziny mogliśmy obserwować pokazy doświadczeń połączonych z bardzo ciekawym wykładem profesora Marka Pajka. Tym razem tematyka eksperymentów dotyczyła zagadnień fizyki kwantowej. Uczniowie poznaną w szkole wiedzę teoretyczną mogli zaobserwować doświadczalnie i własnoręcznie wykonać doświadczenia podczas przerwy w wykładach. Zmęczeni, ale zadowoleni feniksjanie powrócili do Jędrzejowa.

A oto kilka zdjęć z pobytu na zajęciach:

• Magdalena Prusicka