Laboratoria z fizyki nie takie straszne
21-12-2010

We wtorek 21 grudnia grupa młodych fizyków wykonywała doświadczenia w II pracowni fizycznej na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczniowie przez ponad 3 godziny dokonywali wielu ciekawych obserwacji zjawisk fizycznych. Zagadnienia, którymi zajmowali się dotyczyły m.in. pomiarów skażeń promieniotwórczych wody, powietrza oraz wyznaczali aktywności pierwiastków β-promieniotwórczych w środowisku naturalnym właśnie na przykładzie wody i powietrza. Przeprowadzali również kalibrację układu pomiarowego przy pomocy naturalnego źródła promieniowania β, czyli KCl.

Po doświadczeniach uczniowie udali się tradycyjnie na przepyszny obiad, po którym udali się na dwugodzinne pokazy doświadczeń, przygotowane przez kadrę naukową Uniwersytetu.

A oto kilka fotek z wyprawy.

• Magdalena Prusicka