III edycja konkursu na Projekt Naukowy „Feniks”
01-06-2010

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w finałach wojewódzkich konkursu na Projekt Naukowy w ramach programu europejskiego Feniks. Tym razem finaliści Konarskiego przygotowali dwa doświadczenia z zakresu ruchu falowego oraz termodynamiki. Projekt Moniki Pawłowskiej oraz Dawida Woźniaka dotyczył wyznaczenia energii potrzebnej człowiekowi do oddychania za pomocą bilansu cieplnego. Natomiast drugi projekt przygotowany przez Tomasza Jagodzińskiego i Piotra Zimocha opierał się na udanej próbie wyznaczenia prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu metodą Quinckego. Za swoje pokazy doświadczeń finaliści otrzymali dyplomy oraz ciekawe książki o tematyce fizycznej.

Program III edycji konkursu był jak zwykle bardzo ciekawy. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w pokazach fascynujących doświadczeń oraz wysłuchaliśmy wykładu popularno – naukowego pani prof. dr hab. Agnieszki Zalewskiej z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk na temat „Wszechświat w kopalni” – dlaczego fizyka schodzi pod ziemię?

Podsumowując program konkursu dla każdego uczestnika znalazło się coś dla duszy i ciała – przepyszny lunch.

A oto kilka zdjęć:

• Magdalena Prusicka