Poznajemy tajniki obserwacji astronomicznych
29-04-2010

W czwartek 29 kwietnia 2010 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach astronomicznych przeprowadzonych przez kadrę naukową Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pokazy rozpoczęły się wykładem w sali konferencyjnej ZSP Nr 1 w Jędrzejowie, który dotyczył sposobów obserwowania nieba oraz zagadnień zależności jasności widzialnych obiektów astronomicznych od ich odległości od Ziemi. Nie zabrakło również nurtujących pytań, które dotyczyły rzekomej planety X.

Wykład przeprowadził bardzo sympatyczny dr Janusz Krywult. Kolejnym etapem była pogadanka na temat budowy i działania teleskopów oraz krótkiej historii ich powstawania. Uczniowie poznali zasady działania teleskopu soczewkowego, zwierciadlanego oraz mieszanego: zwierciadlano – soczewkowego. Pogadankę prowadził mgr Marcin Drabik.

Po krótkiej przerwie, na przysłowiową kawę, uczniowie wraz z organizatorami udali się na "świeże powietrze” (pogoda dopisała – widać na poniższych zdjęciach), gdzie mogli poznać w praktyce podstawowe parametry optyczne każdego teleskopu oraz nauczyć się osobiście obsługi każdego z nich.

Wizyta gości trwała około 4 godzin i pewnie przeciągnęłaby się jeszcze o godzinkę, gdyż zainteresowanie uczniów możliwościami obserwacyjnymi nieba było bardzo duże. Gdyby nie obowiązki zawodowe naszych gości, pewnie ich wizyta przedłużyłaby się. Młodzież "Konarskiego" uzgodniła, iż w zimę złożą wizytę w Instytucie Fizyki – Zakład Astrofizyki, gdzie będą mogli obserwować niebo przez profesjonalny teleskop.

A oto kilka zdjęć z wizyty:

• Magdalena Prusicka