Finał II Edycji Konkursu na Uczniowski Projekt Naukowy
12-01-2010

Już po raz kolejny nasi uczniowie zakwalifikowali się do finałów konkursu na uczniowski projekt naukowy. Tym razem szkołę reprezentowały doświadczenia wykonane przez Monikę Pawłowską i Dawida Woźniaka („Prosty silnik elektryczny a oddziaływanie pola magnetycznego z siłą elektromotoryczną”) oraz Monikę Siedlecką i Renatę Kowalską („Ciepły lód czyli reakcja egzotermiczna”). Poziom eksperymentów przygotowanych na konkurs był bardzo wysoki i tym razem nasi uczniowie nie zdołali przebić się do pierwszej trójki najlepszych projektów. Zostali jednak wyróżnieni dyplomami oraz nagrodami w postaci ciekawych książek. Feniksjanie otrzymali również multimedialną encyklopedię PWN z zagadnieniami matematyki, fizyki, chemii i informatyki, którą przekazali na wyposażenie biblioteki szkolnej.

Program II edycji konkursu projektów naukowych był jak zwykle bardzo interesujący. Rozpoczął się oczywiście od publicznej prezentacji prac finalistów. Jednak największą niespodzianką była możliwość spotkania się z profesorem Andrzejem Kajetanem Wróblewskim z Uniwersytetu Warszawskiego, autorem najsłynniejszej książki w Polsce „Historia fizyki”. Uczniowie I edycji konkursu otrzymali w nagrodę tę książkę, tak więc z radością ustawili się w kolejkę po dedykację samego autora na pierwszej stronie wydania. Po pokazie uczniowie udali się na pyszny obiad, by o godzinie 13.00 móc wysłuchać ciekawego wykładu profesora Andrzeja Kajetana Wróblewskiego pt. „Wszechświat bez symetrii”. Po ogłoszeniu wyników konkursu oraz wręczeniu nagród udaliśmy się w drogę powrotną. Zmęczeni, ale zadowoleni szczęśliwie powróciliśmy do Jędrzejowa. A oto kilka zdjęć z konkursu.

Sesja plakatowa.

Czekamy na pokazy.

Pokaz z silnikiem odrzutowym.

Wyznaczanie ciepła topnienia lodu.

Fale radiowe przesyłane telegrafem.

Profesor A.K. Wróblewski podpisuje książkę Monice.

Wykład profesora A.K. Wróblewskiego.

• Magdalena Prusicka