Projekt Feniks – zajęcia laboratoryjne na UJK w Kielcach
15-12-2009

Po raz kolejny uczniowie Konarskiego należący do grupy uczestników Projektu Feniks udali się na zajęcia laboratoryjne na Uniwersytet Humanistyczny Jana Kochanowskiego w Kielcach. Koszty podróży i poczęstunków całkowicie pokrywane są z funduszy Projektu Feniks. Początek zajęć rozpoczął się wręczeniem wszystkim uczestnikom projektu paczek świątecznych, w których można było znaleźć: pendrive ze smyczą, książkę z tablicami matematycznymi, fizycznymi, informatycznymi, chemicznymi, astronomicznymi oraz biologicznymi, kalkulatory, notatniki, długopisy, zestawy geometryczne, i wiele przydatnych przyborów ucznia.

Następnie grupa z Konarskiego skierowała swoje kroki na laboratoria. Tym razem tematyką ćwiczeń była astronomia – pakiet „Droga do gwiazd”. Uczniowie wykonywali zadania z mapą gwiazd, wysłuchali bardzo ciekawych i zabawnych opowieści o hipotezach świecenia gwiazd wysuwanych przez starożytnych, dokonywali obserwacji za pomocą teleskopów oraz poznali budowę i zasady ich działania. Ostatnim zadaniem na laboratoriach było odszukanie na nocnym niebie planetarium wielu ciekawych obiektów takich jak planetoidy czy gwiazdozbiory oraz poznanie sposobów szybkiego wyszukiwania na nieboskłonie tych obiektów.

Po ponad dwugodzinnych zajęciach feniksjanie udali się na przepyszny obiad dwudaniowy z podwieczorkiem. Kolejne kroki skierowaliśmy na aulę Uniwersytetu, gdzie przez dwie godziny mogliśmy obserwować pokazy doświadczeń połączonych z bardzo ciekawym wykładem. Tym razem tematyka eksperymentów dotyczyła rozchodzenia się fal mechanicznych w przyrodzie. Uczniowie poznaną w szkole wiedzę teoretyczną mogli zaobserwować doświadczalnie i własnoręcznie wykonać doświadczenia podczas przerwy w wykładach. Najzabawniejszy pokaz dotyczył wpływu rodzaju ośrodka w którym rozchodzi się fala mechaniczna, czyli dźwięk. Krótko mówiąc po nawdychaniu się helu nasz głos brzmi bardzo zabawnie. :)

Zmęczeni, ale zadowoleni feniksjanie powrócili do Jędrzejowa z pytaniem na ustach jaki ciekawy pokaz przygotują dla nas naukowcy z UJK na kolejnej wizycie (przed nami jeszcze cztery takie wyprawy).

A oto kilka zdjęć i filmików z pobytu na zajęciach:

• Magdalena Prusicka