Nasza szkoła promuje krwiodawstwo PCK
30-11-2006

"Nasi nauczyciele i uczniowie oddają krew", "Krew ratuje życie! Zostań krewniakiem!"

Te hasła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie propaguje już od dawna. Początkowo nasza działalność ograniczała się do przygotowywania gazetki ściennej poświęconej tematyce Honorowego Krwiodawstwa i zorganizowania konkursu plastycznego na plakat promujący i zachęcający do zostania krwiodawcą. Od kilku lat szkoła aktywnie włączyła się do akcji oddawania krwi poprzez uczestnictwo w turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie". W ramach tego Turnieju dwa lata temu zajęliśmy III miejsce, a w zeszłym roku oddaliśmy łącznie 54,7 l krwi co pozwoliło nam zająć VI miejsce w województwie. W tym roku szkolnym udział w Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie" rozpoczynamy 30 listopada.

Tak przebiegała ostatnia akcja w naszej placówce:

Cierpliwie czekamy na swoją kolej.

Rejestracja.

Czas na badania wstępne.

Trzeba trochę pomóc pani doktor.

Profesor woli nie patrzeć.

Chociaż trochę się boimy, dzielnie siedzimy.

Wszyscy się dzielnie trzymają. Nikt się nie boi.

To bardzo szczytny cel. Każdy jest dumny z tego, że może pomóc innym.

Profesorzy wzajemnie podtrzymują się na duchu.

My oddaliśmy krew już nie pierwszy raz.

Nasza Szkoła promuje krwiodawstwo PCK

1. Nasza Szkoła od kilku lat uczestniczy w Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie".
Akcja oddawania Krwi jest poprzedzona kampanią promocyjną i zachęcającą młodzież do zostania krwiodawcą. W tym roku szkolnym uczniowie pełnoletni i nauczyciele będą mogli w ramach Turnieju oddać krew w naszej placówce 30 listopada, ale akcję promocyjną rozpoczęliśmy już w październiku.

2. Wszystkie klasy III i IV na godzinach wychowawczych obejrzały film "Dostałem krew i żyję".
"W filmie tym, dzieci w prosty sposób okazują nam konieczność oddawania krwi dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Zrozumieliśmy, że nie trzeba tak dużo, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Wielu ludzi chorych i tych, którzy ulegli różnego rodzaju wypadkom potrzebują naszej krwi. Oddając cząstkę siebie ratujemy ludzkie życie i jest to największa przysługa jaką możemy oddać bliźniemu. To nic nie kosztuje, a znaczy tak wiele"- wypowiedzi uczniów klasy III s po obejrzeniu filmu.

3. Pod koniec października został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat "Krew ratuje życie".
Technika pracy była dowolna. Komisja składająca się z dwóch nauczycieli i dwóch uczniów za najlepszy plakat uznała pracę wykonaną przez uczennicę klasy I a Paulinę Trelę. Wyróżnione prace są wyeksponowane na gazetce Szkolnego Koła PCK.

4. Dnia 07.11.06r. odbyło się spotkanie z członkiem Prezydium Zarządu WOPR w Kielcach, instruktorem i ratownikiem panem Pawłem Faryną.
Podczas spotkania poruszył on problem udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Przeszkolił młodzież w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ofiary wypadków samochodowych bardzo często potrzebują do przeżycia transfuzji krwi, dlatego przy tej okazji zaapelowaliśmy do młodzieży pełnoletniej aby zostali krwiodawcami i ofiarowali chorym, poszkodowanym w różnych wypadkach bezpieczne lekarstwo - swoją krew.

Prowadzący zajęcia pan Paweł Faryna.

Uczeń sprawdza puls poszkodowanego.

Kolejna osoba sprawdzająca puls.

Pan P. Faryna pokazuje jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.

A teraz czas na uczniów.

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Apel dla uczniów dotyczący Turnieju

20 listopada w związku ze zbliżającym się terminem oddawania krwi w ramach Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” (30 listopada) przygotowaliśmy apel dla klas uczniów III i IV naszej szkoły. Przedstawiliśmy informacje o tym, kto może zostać krwiodawcą, jakie są przeciwwskazania oraz jak akcja oddawania krwi wygląda.

Zaapelowaliśmy do młodych ludzi, aby zostali krewniakami, bo oddając krew mogą przyczynić się do uratowania życia ludziom chorym i poszkodowanym w wypadkach. Chcieliśmy również wyrazić uznanie i szacunek wszystkim dawcom krwi za ich poświęcenie i bezinteresowną pomoc w ratowaniu życia ludzkiego.

• Elżbieta Cichoń