Agnieszka w Brukseli
30-05-2011

Dnia 25 maja 2011 roku Agnieszka Kowal z klasy 3 E pojechała na pięciodniową wycieczkę do Brukseli. Wyjazd ten był nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie. „Unia Europejska XXI wieku - szanse i perspektywy”.Konkurs zorganizowała WSEiP w Kielcach. Patronat nad Konkursem objęła deputowana do Parlamentu Europejskiego Pani Róża Thun. Konkurs organizowany był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych regionu świętokrzyskiego, zainteresowanych procesami integracji europejskiej, możliwościami rozwoju, a także oczekiwaniami z tym związanymi, szczególnie w kontekście miejsca Polski we Wspólnocie.

Wyjazd do Brukseli rozpoczął się w środę 25 maja. Uczestnicy wycieczki po długiej podróży dotarli do celu dnia następnego gdzie zostali zakwaterowani w Hotelu Izan Avenue Louise. Po odpoczynku i smacznym obiedzie rozpoczęło się oficjalne spotkanie w Parlamencie Europejskim gdzie Agnieszka wysłuchała wraz z innymi osobami z wycieczki prelekcji na temat zadań tej jedynej wybieranej w wolnych wyborach unijnej instytucji oraz dowiedział się wiele istotnych informacji na temat historii, organizacji i funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz obejrzała salę plenarną. Następnie uczestnicy zwiedzali Parlament wraz z eurodeputowaną Rożą Thun z którą później zjedli uroczystą kolację. Następnego dnia rozpoczęło się zwiedzanie Brukseli z przewodnikiem gdzie uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić Muzeum Komiksów, dzielnicę europejską oraz Dolne i Górne Miasto a w nich m.in : płaskorzeźbę śpiącego rycerza Everarda Serclaes’a, Grand Place, Galeries St. Hubert, Jeanneke Pis, Kościół St. Nikolas, Bourse, Mury Starego Miasta, Notre Dame de la Chapelle, Przejście Marollami, Place du Petiote Sablon, Gare Centrale. Wracając z Brukseli zwiedzili także miasto Goslar które w 1992 wraz z kopalnią w Rammelsbergu zostały wpisane na na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Koordynatorem konkursu w szkole była Anna Krempińska-opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.

• Anna Krempińska