Spotkanie z asystentem europosła
15-02-2011

Dnia 15 lutego 2011 o godz.10.00 odbyło się spotkanie unijne młodzieży ZSP nr 1 w Jędrzejowie z panem Pawłem Garbuzikiem, asystentem europosła Czesława Siekierskiego. Było to spotkanie edukacyjne młodzieży, która, dzięki prezentacji multimedialnej pana asystenta pt. ”Unia Europejska –Zjednoczona w różnorodności” nie tylko dowiedziała się wiele ciekawych spraw związanych z działaniami Unii Europejskiej, ale również zrozumiała wiele trudnych unijnych kwestii.

Uczniowie nie rozumieli znaczenia wejścia euro do Unii 1.01.2002, różnica między złotówką i nową walutą unijną w Polsce jest dość duża i zastanawiali się czy zaplanowane wejście euro w Polsce będzie dla nas korzystne. Jednakże „tak” gdyż posiadanie wspólnej waluty jest bardzo korzystne, gdyż jest eliminacja kosztów transakcyjnych związanych z wymianą jednej waluty narodowej z drugą. Aktualnie wyjeżdżając na wycieczkę do Paryża, rezerwując hotele, należy płacić 30% zaliczki w euro, i koszty przelewu bankowego w przeliczeniu na polską złotówką są duże.

1 maja 2004 to pierwszy dzień członkowstwa Polski w Unii Europejskiej, to zjednoczenie się naszej ojczyzny z wieloma krajami różniących się między sobą. To przede wszystkim rozmawianie jednym głosem o trudnych problemach i wzajemna współpraca w imię wspólnych korzyści.

Omawiając strefę Schengen, pan Paweł Garbuzik uświadomił uczniom, że nie przez wszystkie granice europejskie możemy poruszać się bez kontroli paszportów. Na przykład podróżując do Bułgarii, mielibyśmy problemy mając tylko unijny dowód osobisty. Możemy przekraczać granice bez paszportów tylko pomiędzy krajami należącymi do strefy Schengen.

Traktat z Lizbony (3.XII.2007), o którym uczniowie wcześniej mało wiedzieli, bardzo zaciekawił uczniów. Ten nowy dokument, modyfikując i zmieniając wcześniejsze traktaty, ma na celu uczynić UE bardziej demokratyczną, skuteczną i przejrzystą dla każdego przeciętnego Europejczyka, a tym samym zdolną do stawienia czoła trudnym globalnym wyzwaniom np. bezpieczeństwo każdego z nas. Dzięki temu traktatowi Unia zostaje przekształcona w jednolitą organizację międzynarodową integrującą całą Europę oraz podnoszącą efektywność jej wszelkich wspólnych działań.

Najciekawszym punktem prezentacji była polska prezydencja w UE. Wszyscy Polacy się z tego bardzo cieszą, gdyż Polska będzie miała możliwość przez drugie półrocze 2011 roku poznać się jako wiarygodny i odpowiedzialny partner, który potrafi osiągać założone cele, sprawnie zarządzać sprawami UE, ułatwiać osiąganie kompromisów, skutecznie rozwiązywać problemy i stawiać czoła sytuacjom kryzysowym.

Dzięki ciekawej prezentacji asystenta pana Czesława Siekierskiego, dotyczącej Unii Europejskiej uczniowie naszej szkoły zaangażowali się do wzięcia udziału w dwóch konkursach: „Europa to my” (Róża Thun) oraz, „Unia Unijna XXI wiek szansa i perspektywy” (WSEiP)

• Jolanta Jakubczyk