Obchody Dnia Europy
11-05-2009

Dnia 11 maja obchodziliśmy Dzień Europy i właśnie z tej okazji nauczyciele językowcy z Konarskiego wraz z uczniami uczyli dzieci z Przedszkola nr 1 w Jędrzejowie różnych języków obcych: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Najstarsza grupa przedszkolna 5 i 6- latki uczestniczyły tego dnia w spotkaniu z różnymi europejskimi językami, gdzie poprzez zabawę uczyły się przyswajając nowe i ciekawe dla nich wiadomości. Na początku spotkania dzieci same mówiły, co wiedzą na temat trzech państw: Wielkiej Brytanii, Niemiec i Rosji, następnie nauczyciele wraz z uczniami omówili poszczególne kraje : położenie, stolice, mieszkańców, pokazali różne fotografie i plansze. Uczennice pokazały dzieciom na globusie i mapie Europy, gdzie znajdują się poszczególne kraje, omówiliśmy flagi państw i znaczenie ich kolorów. Następnie przedszkolaki podzielone na grupy układały puzzle, z których powstały flagi poszczególnych państw. Kolejnym punktem było pokazanie dzieciom przedmiotów związanych z danym krajem. Ten punkt programu wzbudził wśród dzieci szczególne zainteresowanie. Przedszkolaki mogły z bliska zobaczyć i dotknąć zabawki, przedmioty z innych krajów np.: angielski autobus, rosyjską matrioszkę i wiele innych. Kolejno doszliśmy do najważniejszej części naszego spotkania, a mianowicie nauki podstawowych zwrotów grzecznościowych, prostych słówek i liczebników do 10 w danym języku. Dzieci bardzo chętnie ćwiczyły nowe słówka w obcych językach. Po umysłowym wysiłku przedszkolaki odpoczywały kolorując przygotowane malowanki z postaciami z bajek angielskich, niemieckich i rosyjskich, słuchając wesołych piosenek dla dzieci w różnych językach. Na zakończenie spotkania odbył się quiz o poznanych państwach i językach. Przedszkolaki świetnie sobie poradziły i w nagrodę otrzymały słodkie upominki. Rok 2009 jest Rokiem Przedszkolaka i z tej właśnie okazji Dni Europy obchodziliśmy właśnie z nimi wprowadzając je od najmłodszych lat w „krainę języków obcych”, którymi posługujemy się w Europie.

Spotkanie przygotowały panie: Ewa Staniak-Kurkowska, Agnieszka Maciąg-Wojtanowska i Magdalena Żerebiec z uczennicami: Patrycją Hajduk i Joanna Karczewską z kl. 1 th, Moniką Pawłowska z kl. 1lb.

Składamy serdeczne podziękowania Pani dyrektor Dorocie Olszewskiej i Pani wychowawczyni Ewie Sęk za umożliwienie i pomoc w przeprowadzeniu zajęć.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska, Ewa Staniak-Kurkowska