Polsko - francuskie spotkanie wigilijne
21-12-2006

Dnia 21 grudnia 2006 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie odbyło się polsko - francuskie spotkanie wigilijne pt. ”Reveillon franco-polonais”. Przygotowali je uczniowie uczący się języka francuskiego, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego: z klas 1s oraz 1th. W spotkaniu tym uczestniczyła Hélène Richard, dr chemii, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Badań Naukowych z Bordeaux.

Wieczór wigilijny rozpoczęliśmy fragmentami Biblii odczytanej po polsku przez Joannę Kurek i przez naszego gościa po francusku. Spotkanie to przebiegało w miłej, ciepłej atmosferze polsko-francuskich kolęd, dzielenia się opłatkiem i spożywaniem tradycyjnych potraw przygotowanych przez uczniów. Hélène Richard opowiadała nam o Bożym Narodzeniu we Francji, i bardzo trudno było nam uwierzyć, że Francuzi nie mają Wigilii, nie łamią się opłatkiem i nie jedzą tradycyjnego karpia ani też śpiewają wspólnie kolęd. Kolędy śpiewa się tylko w kościołach. Francuskie Boże Narodzenie to święto bardzo skomercjalizowane, gdzie najważniejsze są drogie prezenty i uroczysty rodzinny obiad z indykiem w duszonych kasztanach „Dinde aux marrons” i ciastem świątecznym „Buche de Noel”.

„Pasterka” we Francji to ostatnia msza w dzień poprzedzający Boże Narodzenie najczęściej odbywająca się o godzinie 18.00. Następnego dnia Francuzi nie muszą już iść do kościoła. Francuzi nie rozumieją prawdziwego sensu Narodzin Pana Jezusa i ta zachodnioeuropejska laicyzacja najpiękniejszych świąt w roku niestety do nas dociera. Dla pani Hélène Richard polska tradycja Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy jakiego nigdy nie przeżyła w swoim kraju i pragnie zawsze je spędzać wśród nas.

• Jolanta Jakubczyk