Młodzi głosowali
08-11-2006

Dnia 8 listopada 2006 roku przeprowadzono Prawybory Samorządowe 2006 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie w ramach Ogólnopolskiego programu „Młodzi głosują”. W trakcie udziału w tym programie uczniowie ZSP nr 1 w Jędrzejowie zdobyli doświadczenie związane z aktywnością obywatelską, a także umiejętność organizowania się dla dobra publicznego. Młodzież przygotowując i przeprowadzając szkolne Prawybory Samorządowe 2006 poznała w praktyce ich zasady i znaczenie.

Nad przebiegiem prawyborów czuwała Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie:

Przewodnicząca – Peter Dagmara

Z-ca przewodniczącej – Latos Monika

Członkowie komisji – Wąchała Urszula, Greń Anna, Ferenc Roksana.

Prace komisji nadzorował „Mąż Zaufania” – Mateusz Kwieciński.

Osób uprawnionych do głosowania było 235 (trzecie i czwarte klasy ZSP nr 1 w Jędrzejowie). Głosów oddano 207 w tym: głosów nieważnych 5; głosów ważnych 202.

Frekwencja wyniosła 88,08 %, co plasuje naszą szkołę na 23 miejscu w Polsce (udział w projekcie brało 256 szkół ponadgimnazjalnych). W województwie świętokrzyskim nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce pod względem frekwencji w prawyborach samorządowych.

Projekt Młodzi głosują zrealizowany w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie w swoim założeniu był daleki od jakiejkolwiek agitacji politycznej - zależało koordynatorom wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działania. Z tego powodu wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy był cały towarzyszący im proces edukacyjny.

Uważamy, że takie akcje wyborów wśród młodzieży w przyszłości mogą zaowocować większą frekwencją w wyborach powszechnych, a także mogą być szansą zmiany społecznego nastawienia do inicjatyw obywatelskich.

Ten głos oddany przez młodych ludzi jest często pierwszą prawdziwą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju!

• Ewa Staniak-Kurkowska, Magdalena Prusicka