"Pomóżmy innym, pomóżmy biedniejszym od nas"
30-10-2006

Pod takim właśnie hasłem, w dniu 30.X.2006 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jędrzejowie, Szkolny Klub Unii Europejskiej zorganizował spotkanie z Alain’em Montagnac oraz trójką jego dzieci: Noémi (16 lat), Clémentine (15 lat), Emil (6 lat).

Alain Montagnac – francuski lekarz, specjalista od chorób tropikalnych wraz z żoną Maryse Arnaud Montagnac, zajmują się działalnością charytatywną na rzecz dzieci afrykańskich. Założyli oni stowarzyszenie "Pierwszy Krok", którego głównym celem jest edukacja, zdrowie i polepszenie warunków życia dzieci w środkowo-zachodniej Afryce. Uczestnicząc w działalności rodziców Noémi, Clementine, Emil oraz mieszkając we francuskich warunkach potrafią dostrzec i zrozumieć biedę innych. Dzięki Stowarzyszeniu "Pierwszy Krok" oraz pomocy ludzi dobrej woli, państwo Montagnac w Togo zbudowali studnię, most i szkołę podstawową, a obecnie Maryse Montagnac nadzoruje budowie gimnazjum.

W czasie naszego szkolnego spotkania Alain Montagnac opowiadał o trudnych warunkach życia i ciężkiej pracy lekarskiej w odległej Afryce, podkreślając, że bardzo często niewiedza, brak podstawowych środków do życia prowadzą do śmierci wielu dzieci, które są dużo słabsze od ludzi dorosłych. Aż trudno uwierzyć, że większość dzieci afrykańskich chodzi pieszo do szkoły dziennie 15 km dziennie a ich dziennym posiłkiem jest miska ryżu lub fasoli. Również praca nauczycieli w klasach liczących co najmniej 150 osób nie jest łatwa.

Z wielkim zaangażowaniem młodzież naszej szkoły, nauczyciele i dyrekcja włączyli się do pomocy biedniejszym od siebie, organizując zbiórkę przyborów szkolnych dla swoich rówieśników z Afryki. Jeden długopis za osiemdziesiąt groszy kosztuje tyle co jednodniowy posiłek w Togo. Dając naprawdę niewiele od siebie dajemy bardzo dużo innym, rozumiejąc i ucząc innych, że dawanie jest piękniejsze niż branie.

Za pośrednictwem Pana Montagnac, oraz Stowarzyszenia Pierwszy Krok, polskie przybory szkolne dotrą do Afryki najbliższym specjalnym transportem morskim. Wysłanie ich drogą pocztową ze względów finansowych byłoby dla nas niemożliwe, gdyż koszt przesyłki przekracza dziesięciokrotnie jej wartość.

Dokładny opis działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej: www.premier.pas.free.fr

• Jolanta Jakubczyk, Paulina Haja, Renata Guździk