Młodzi głosują - prawybory parlamentarne
19-09-2005

W ramach projektu przeprowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej niepełnoletni uczniowie ZSP Nr 1 uczestniczyli w wyborach parlamentarnych. W głosowaniu wzięło udział 370 uczniów. Największe poparcie zdobyła partia Prawo i Sprawiedliwość (33%), na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona (20%), a na trzecim Liga Polskich Rodzin (18%). Platforma Obywatelska zajęła czwarte miejsce. Pozostałe partie nie uzyskały wymaganego pięcioprocentowego poparcia. Nad wyborami czuwała Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie: Ewelina Makulska, Justyna Wypych i Dagmara Peter.

Projekt Młodzi głosują umożliwia młodym ludziom wypowiedź w ważnych dla kraju sprawach - towarzyszył już wyborom prezydenckim 1995 i 2000, referendum konstytucyjnemu, wyborom parlamentarnym oraz samorządowym. W 2003 przeprowadzono młodzieżowe referendum europejskie a w 2004 wybory do Parlamentu Europejskiego. W projekcie uczestniczyło dotąd około 1 300 000 uczniów z całej Polski.

Program Młodzi głosują - to ciekawa lekcja demokracji, dobra okazja do udziału w zajęciach dotyczących wyborów politycznych, a przede wszystkim - doskonała nauka podejmowania decyzji w sprawach publicznych.

Niezwykle istotny jest edukacyjny aspekt całego przedsięwzięcia - daleki od politycznej kampanii wyborczej. W trakcie projektu uczniowie zapoznają się z zagadnieniami związanymi z wyborami, zasadami funkcjonowania parlamentu, ustrojem kraju etc. Następnie sami przygotowują i przeprowadzają w szkole wybory - poznając w praktyce dokładnie zasady i ich znaczenie. Wynik tych wyborów jest drugorzędny - największe znaczenie ma cały proces im towarzyszący. W ZSP Nr 1 przeprowadzone zostaną również wybory prezydenckie.

• Paulina Haja