Święto Europy w naszej szkole? Tego jeszcze nie było!!!
09-05-2004

9 maja obywatele Unii Europejskiej obchodzą Dzień Europy. Święto to upamiętnia rocznicę ogłoszenia 54 lata temu Deklaracji Roberta Schumana, która oficjalnie uważana jest za fundament procesów integracyjnych w Europie. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Z tej okazji przygotowano bardzo uroczystą akademię pod przewodnictwem p. Alicji Garus i p. Anny Wrony. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie i uczennice z naszej szkoły. Nie zabrakło również gości z poza terenu szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego pan Janusz Stankiewicz, a także delegacje Szkolnych Klubów Europejskich wraz z opiekunami.

Przybyli goście jak również Grono Pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły byli pod ogromnym wrażeniem przedstawienia. To nie była zwykła akademia. Miała ona w sobie dusze jak i głos przemawiający do wszystkich zarówno dorosłych jak i młodzieży. Krótki wstęp opowiadający o mitycznym powstaniu Europy, pięknie z uczuciem deklamowane wiersze, ukazanie wszystkich państw z ich najlepszej strony, to był tylko początek dla zaciekawionych widzów. W przedstawieniu nie zabrakło holenderskich tulipanów, Świętego Mikołaja czy też sławnej, stworzonej przez Astrid Lindgren – Pippi Langstrumpf.

Ogromną sensację wzbudził występ dziewcząt tańczących „Kankana” i „Zorbę”. Publiczność aż powstała ze swych miejsc z wrażenia i na stojąco wiwatowała tańczącej młodzieży. Zachwyt wzbudził także „Walc” w wykonaniu p. Grzegorza Bełza i Karoliny Roman. Nietypowe przedstawienie zostało uwieńczone gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że w naszej szkole będzie coraz więcej tak wspaniałych występów.

1 maja 2004r. uczennica Monika Suchmiel z klasy 4e odebrała w Kielcach nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie „Moja szkoła w Unii Europejskiej – II edycja”. Tematem pracy było „Jak wykorzystałabym fundusze Unii Europejskiej na rozwój mojej gminy?”. Praca została napisana pod kierunkiem p. Alicji Garus i p. Anny Wrony.

• Alicja Garus