Święto Patrona Szkoły
30-09-2009

30 września to szczególny dzień dla społeczności uczniowskiej oraz pracowników szkoły. Uroczyście obchodzimy w tym dniu Święto Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jędrzejowie.

Podobnie, jak i w roku ubiegłym uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele p.w. Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie, którą koncelebrował ks. Dziekan Jerzy Siwiec i Proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej - ks. Franciszek Piwowarczyk oraz księża katecheci ks. Marek Szymkiewicz oraz ks. Krzysztof Patrzałek. Delegacja młodzieży złożyła serdeczne podziękowania za koncelebrę uroczystej Mszy świętej i przybycie na uroczystość, wręczając kwiaty zaproszonym księżom.

Nad oprawą liturgiczną mszy przygotowaną przez młodzież czuwali: katechetka Pani Beata Kwapień oraz muzyk – Pan Grzegorz Leśniewski.

Po Mszy Świętej głos zabrał Dyrektor naszej szkoły mgr Władysław Równicki, który dziękując gościom za zaszczycenie nas swoją obecnością w tak ważnym dla szkoły dniu odniósł się do wydarzeń, w których będziemy brać udział w tym roku. W swoim przemówieniu Pan Dyrektor Władysław Równicki wyraził ogromną radość z budowania nowego obiektu sportowego. Wyraził on nadzieję, że inwestycję uda się zakończyć w planowanym terminie.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klas 2lh, 2lb, 2h– członkowie szkolnego Koła Miłośników Teatru. Przedstawili oni montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem polonistki: Pani Agnieszka Maciąg - Wojtanowskiej oraz muzyka – Pana Grzegorza Leśniewskiego.

Program przybliżył uczniom klas pierwszych postać Patrona naszej szkoły – księdza Stanisława Konarskiego. Montaż słowno-muzyczny był wyrazem docenienia zasług i roli, jaką odegrał Nasz Patron w wychowaniu młodego pokolenia. Był to wyraz naszego hołdu i pamięci dla tego Wielkiego Polaka i jego dzieła, które jest nierozerwalnym pomostem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością narodu.

Po zakończeniu tej części uroczystości zaproszeni goście: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mirosław Pawlak, Wicestarosta Jędrzejowski Pani Ewa Ptasznik, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Pan Janusz Stankiewicz, Pan Stanisław Kowalczyk – członek Zarządu Powiatu, dyrekcja szkoły, księża, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły oraz młodzież naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu uczniów klas pierwszych. Rotę ślubowania przeczytał Patryk Skierski – uczeń klasy 2le. Przyrzeczenie na Sztandar szkoły złożyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych.

Z prawdziwym wzruszeniem wypowiadali słowa przysięgi, zapewniając o dobrych intencjach ucznia i Polaka, a także zobowiązując się dbać o dobre imię szkoły, szanować nauczycieli i kolegów. Był to bardzo wzruszający i podniosły moment uroczystości. Za przygotowanie uroczystego ślubowania pierwszoklasistów odpowiedzialne były Panie: Renata Guździk, Izabela Fatyga- Lato, Katarzyna Krotla, Maria Kot oraz pozostali wychowawcy klas pierwszych.

Po uroczystym ślubowaniu delegacja młodzieży złożyła wiązanki kwiatów pod tablicą epitafijną poświęconą Patronowi Szkoły, by w ten sposób oddać cześć księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Wiele ciepłych i wzruszających słów o nas i o naszej wspaniałej szkole mogliśmy usłyszeć z ust zaproszonych Gości: Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mirosława Pawlaka oraz Starościny Pani Ewy Ptasznik, którym jesteśmy za te słowa szczególnie wdzięczni. Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za zaszczycenie nas swoją obecnością.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska, Beata Kwapień