Święto Patrona Szkoły
30-09-2008

We wtorek 30 września 2008 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jędrzejowie.

Podobnie, jak i w roku ubiegłym uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele p.w. Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan - Ordynariusz Diecezji Kieleckiej, a także koncelebrę sprawowali zaproszeni księża: ojciec Opat Edward Stradomski, ks. Andrzej Kaszycki, ksiądz dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach dr Adam Kostrzewa, ks. dziekan Jerzy Siwiec, ks. proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej - ks. Franciszek Piwowarczyk, ks. proboszcz Marek Szymkiewicz, ks. Marek Piasecki oraz ks. Krzysztof Patrzałek.

Po Mszy Świętej przedstawiciel Rady Rodziców pan Zdzisław Lendlewicz z panią katechetką Agnieszką Bugajską złożyli serdeczne podziękowania za koncelebrę Mszy świętej i przybycie na uroczystość. Następnie uczennice wręczyły kwiaty zaproszonym księżom.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klas 3tib, 2te, 2lb,2thb, 1lh– członkowie szkolnego Koła Miłośników Teatru. Przedstawili oni montaż słowno - muzyczny pt. „Patronowi szkoły…”, przygotowany pod kierunkiem polonistek – Pani Małgorzaty Kasperek Przybyły i Pani Agnieszki Maciąg - Wojtanowskiej oraz muzyka – Pana Grzegorza Leśniewskiego.

Po zakończeniu tej części uroczystości licznie zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, przedstawiciele organizacji społecznych, przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, księża, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły, przedstawiciele mediów: „Gazety Jędrzejowskiej” i „Echa Dnia”, a także dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły Podstawowej im Ks. Stanisława Konarskiego w Żarczycach Dużych oraz młodzież naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym przemarszu z kościoła do budynku szkolnego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze szkoły Muzycznej z Pińczowa, której towarzyszył zespół taneczny.

Po obejrzeniu musztry orkiestry i popisów tanecznych uczniowie klas starszych udali się do domu, natomiast zebrani goście i młodzież klas pierwszych zgromadziła się na holu na drugim piętrze w naszej szkole, by tam uczestniczyć w drugiej części uroczystości.

Honory Gospodarzy pełnili: Pan Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 - mgr Władysław Równicki, który otworzył uroczystość, witając zebranych gości oraz prowadzący uroczystość uczniowie: Danuta Jędruch - uczennica klasy 3lh oraz Mateusz Kwieciński - uczeń klasy 3tia.

Naszej tegorocznej uroczystości przyświecała „złota myśl” Księdza Konarskiego, jego pedagogiczna dewiza nigdy nie straci swojej aktualności:

„Jaka jest młodzież w Rzeczypospolitej,

taka swego czasu będzie Rzeczypospolita…”

W drugiej części programu artystycznego uświetniającego uroczystość uczniowie Katarzyna Kaczmarska – uczennica klasy 2lb, Tomasz Mularczyk oraz Michał Cieśla z klasy 3tib przedstawili prezentację multimedialną o życiu i działalności Księdza Stanisława Konarskiego, przygotowaną pod kierunkiem polonistki: Pani Agnieszki Maciąg - Wojtanowskiej. Prezentacja ta została przygotowana specjalnie dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły, by przybliżyć im postać Naszego Patrona.

Podniosłym momentem drugiej części uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Rotę ślubowania przeczytał uczeń klasy 4ti –Tomasz Kosiński. Przyrzeczenie na Sztandar szkoły złożyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych. Był to bardzo wzruszający i podniosły moment uroczystości, bo przecież niektórzy z nas pamiętają jeszcze własne ślubowania sprzed lat. Za przygotowanie uroczystego ślubowania pierwszoklasistów odpowiedzialne były Panie: Dorota Paw oraz Bożena Smorąg.

Następnie delegacje młodzieży i Kombatantów, Przewodniczący Rady Rodziców – Zdzisław Lendlewicz oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą epitafijną poświęconą Patronowi Szkoły, by w ten sposób oddać cześć księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Podobnie jak w roku ubiegłym ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie okolicznościowych medaliz okazji Dnia Patrona przez Pana Dyrektora mgr Władysława Równickiego. Zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej z 23 września 2008 roku tym wszystkim, których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej, rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - Ksiądz Stanisław Konarski.

Medale otrzymali:

1. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan - Ordynariusz Diecezji Kieleckiej,
  2. Pan Zbigniew Wojciechowski – dyrektor Wydziału Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Edukacji Ustawicznej Kuratorium Oświaty w Kielcach,
  3. Pani Ewa Ptasznik – wice Starosta Jędrzejowski,
  4. Ojciec Mieczysław Rolka - Rektor Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie,
  5. Ks. Marek Piasecki – proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Niegardowie,
  6. Pani Bogusława Wypych - emerytowany nauczyciel matematyki,
  7. Pani Barbara Hernicka - emerytowany nauczyciel wychowania do życia w rodzinie,
  8. Pani Monika Sordyl - emerytowany nauczyciel przedmiotów zawodowych,
  9. Pan Ryszard Ciećko – Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego,
  10. Pan Norbert Maj – zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie,
  11. Pan Waldemar Strzelecki – komisarz Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie,
  12. Pani Ewa Pociejowska – Gawęda – reporter Polskiego Radia w Kielcach.

Wiele ciepłych i wzruszających słów o nas i o naszej wspaniałej szkole mogliśmy usłyszeć z ust zaproszonych Gości. Głos zabrała Pani Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach oraz Pani Bogusława Wypych – emerytowany nauczyciel matematyki.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska