Warsztaty teatralne
10-04-2008

Dnia 10 kwietnia 2008 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w naszej szkole w sali konferencyjnej odbyły się warsztaty teatralne zorganizowane dla członków szkolnego Koła Miłośników Teatru oraz dla uczniów klasy 3th przez panią Ewę Staniak -Kurkowską oraz opiekunkę szkolnego koła teatralnego panią Agnieszkę Maciąg - Wojtanowską.

Warsztaty przygotował i przeprowadził pan Ireneusz Ślusarczyk - jędrzejowski animator i instruktor teatralny, wieloletni pracownik Jędrzejowskiego Domu Kultury, twórca wielu imprez i widowisk teatralnych dla dzieci i młodzieży, wieloletni opiekun artystyczny młodzieży skupionej w Kompanii Artystycznej "Strych Dziadka Hieronima", a także opiekun klubu środowiskowego Per Arte.

W styczniu 2008 roku udało nam się nawiązać współpracę z Panem Ślusarczykiem, który już wtedy z wielkim entuzjazmem zgodził się przeprowadzić warsztaty teatralne dla uczniów naszej szkoły.

W czasie części wstępnej naszego spotkania Pan Ślusarczyk opowiadał nam o swoich działaniach twórczych, pokazywał zdjęcia z widowisk i biesiad teatralnych. Przedstawił nam w bardzo ciekawy sposób, na czym polega jego praca, mówił też, z jakimi problemami boryka się na co dzień artysta - animator kultury w małym prowincjonalnym miasteczku, jakim jest Jędrzejów. Pokazał nam stronę Internetową Studia Działań Twórczych „Lampa Alladyna”, którą prowadzi, gdzie można znaleźć aktualne oraz archiwalne informacje kulturalne.

Warsztaty poszukiwań twórczych, których byliśmy uczestnikami miały na celu:

• zapoznanie się poprzez teatr z innymi dziedzinami sztuki,
  • odkrywanie indywidualnych talentów i zamiłowań uczniów naszej szkoły,
  • wzbudzanie motywacji do działań kreatywnych,
  • poznanie własnych możliwości twórczych,
  • zdobycie umiejętności panowania nad własnym wstydem i stresem przed wystąpieniami publicznymi,
  • dbałość o kulturę żywego słowa.

W programie warsztatów znalazły się gry i zabawy dramatyczne, ćwiczenia wyzwalające kreatywność, nauka piosenek - wspólny śpiew z akompaniamentem magnetofonu. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję poznać podstawy warsztatu aktorskiego, jakimi są dykcja, gest, ruch sceniczny, interpretacja tekstów.

Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni po zakończeniu warsztatów. Mieli oni okazję być może pierwszy raz w życiu zobaczyć jak wygląda warsztat pracy aktora, spróbować swoich sił w odgrywaniu mini ról teatralnych, mieli okazję przekonać się, iż są w stanie zapanować nad stresem i wstydem przed wystąpieniami publicznymi.

Uczniowie przekonali się, iż trzeba uwierzyć w siebie, aby osiągnąć zamierzony cel, Zostali w ciekawy i niecodzienny sposób zachęceni do podejmowania twórczych działań.

Mam nadzieję, że współpraca z Panem Ireneuszem Ślusarczykiem, jaką nawiązaliśmy poprzez te warsztaty zaowocuje w przyszłości udanymi spektaklami naszego koła.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska