5 Dzień Informatyka w Konarskim
12-03-2013

Kim jest informatyk? To przede wszystkim specjalista od komputerów. Zna się na sprzęcie komputerowym, na programach oraz systemach operacyjnych, zna języki programowania a co najważniejsze swą ogromną wiedzę potrafi zastosować w praktyce. Rosnąca popularność tego zawodu w Polsce i Europie sprawia iż wielu młodych ludzi wybiera tę profesję.

12 marca 2013 roku w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie już po raz piąty odbył się Dzień informatyka. Uczestnikami tej imprezy byli uczniowie Technikum w zawodzie Technik Informatyk oraz klasa politechniczna II Liceum Ogólnokształcącego w Jędrzejowie. Celem była promocja informatyki, jako dyscypliny niezbędnej we współczesnym świecie.

Tegoroczną edycję Dnia Informatyka uroczyście rozpoczął dyrektor ZSP nr 1 pan Władysław Równicki. Na rozgrzewkę wystąpili także uczniowie klasy 1i w skeczu "Pamiętnik hakera".

Pierwszym punktem programu była prelekcję na temat Ekstremalnych metod chłodzenia wygłoszona przez pana Przemysława Wronę. Przedstawione sposoby chłodzenia wodnego, ciekłym azotem i suchym lodem zaprezentował na przykładach własnoręcznie wykonanych komputerów, których elementy umieszczone zostały w obudowach odkurzaczy.

Uczniowie Technikum Informatycznego mieli również okazję sprawdzić swoją informatyczną wiedzę i wziąć udział w konkursach z nagrodami. Kilkanaście osób zmierzyło się w dwóch konkurencjach: "Najlepsi z Najlepszych" czyli teście wiedzy informatycznej oraz konkursie "Co do czego" czyli jak złożyć komputer. W trakcie konkursowych zmagań wystąpił z krótkim recitalem na saksofonie Norbert Cichy.

Test wiedzy merytorycznej z zakresu informatyki przysporzył niektóry uczestnikom trochę kłopotów. Zwycięzcą w tym konkursie okazał się Konrad Lasak z klasy 3i, który wyprzedził Kamila Wójcika z klasy 3i i Michała Wąchałę z klasy 2i. W konkurencji składania komputerów najlepszy okazał się zespół klasy 3i w składzie: Kamil Navarra i Damian Kozakowski. Tuż za nimi, z drugim wynikiem uplasowali się uczniowie klasy 2i Kamil Kaczmarczyk i Marek Frankiewicz. Na trzecim stopniu podium stanął zespół z klasy 1i w składzie: Ryszard Tyrała i Piotr Wójcicki.

„Jeszcze nigdy w życiu w tak krótkim czasie nie składałem komputera. Aż dziw, że wszystko działało!” – powiedział zwycięzca konkursu „Co do czego” – Damian.

Uroczystego wręczenia nagród zwycięzcom konkursów dokonał ich fundator - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, pan Władysław Równicki.

Gośćmi specjalnymi byli tego dnia w naszej szkole uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie, którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie strony internetowe tematycznie związane z regionem świętokrzyskim.

Na koniec obchodów Dnia Informatyka przyszedł czas na wirtualną rozrywkę. Miłośnicy sportów ekstremalnych zamiłowani w imprezach off-road’owych zasiedli za sterami swoich samochodów w grze Colin McRae: DIRT.

Rozgrywki były bardzo interesujące. „Miałem okazję pokonać kilka odcinków specjalnych w zawodach rallycross’owych. Poczułem się jakbym był uczestnikiem prawdziwego rajdu” – jednym tchem swe wrażenia opowiedział Adrian, uczeń klasy 3i.

„Odwiedziłem fantastyczne miejsca, Los Angeles Sports Stadium, kanion w Utah, tropikalny las. Było super!” - dodał z uśmiechem Patryk.

Zainteresowani piłką nożną mogli sprawdzić się w grze FIFA 13 na konsoli PS3. Wirtualny mecz pomiędzy Bayern’em Monachium a Chelsea Londyn tym razem wygrali Bawarczycy 2:0.

Organizatorami tej szkolnej imprezy byli nauczyciele przedmiotów informatycznych i ich uczniowie, a jej głównym koordynatorem - pan Marek Pułka. Zadowoleni zarówno z jej przebiegu jak i rosnącego zainteresowania zawodem technika informatyka serdecznie zapraszają na kolejną edycję Dnia Informatyka, która odbędzie się za rok.

• Artur Śliz, Wioletta Bugajska