Bezpieczne ferie
09-02-2012

W dniu 09.02.2012r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie - st. sierż. Grzegorzem Więckowskim, sierż. szt. Pawłem Cieślikiem oraz mł. asp. oficerem prasowym Michałem Kowalczykiem - w ramach programu „Bezpieczne ferie”. Apelowali oni do uczniów, którzy w świetle prawa są jeszcze nieletnimi, aby w swoich zachowaniach kierowali się rozsądkiem i umieli przewidzieć skutki niewłaściwych zachowań. Przytaczali przykłady niefortunnych zachowań uczniów, z naszego terenu, którzy przez lekkomyślne czyny przekreślili szansę na ukończenie szkoły, zniszczyli swoje plany życiowe a może nawet i marzenia.

Zjawiska przestępczości, demoralizacji, wykolejenia, wszelkich stanów patologicznych występujących we współczesnym życiu młodzieży budzą coraz większy niepokój dorosłych, szczególnie tym zachowaniom sprzyjają okresy wolne od nauki, kiedy młodzież pozornie nie ma zorganizowanego czasu i nieświadomie wchodzi w konflikty z prawem. Należą do nich nadużywanie alkoholu, wandalizm, kontakty z narkotykami, „dopalaczami”, jazda samochodem pod wpływem alkoholu oraz stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Policjanci zwrócili uwagę na pochopne nawiązywanie nowych znajomości, które najczęściej są zapoczątkowane przez Internet a następnie kończą się w "realu” niekoniecznie mile i szczęśliwie. Przestrzegali również przed przyjmowaniem darmowych napojów, do których mogą być dodane tzw. "pigułki gwałtu”, które powodują całkowitą utratę pamięci przy naturalnym zachowaniu się człowieka.

W trosce o bezpieczne i dobre spędzenie czasu wolnego od nauki, pedagog szkolny M. Wielińska, zwróciła się z apelem do młodzieży, aby zawsze kontrolowali swoje zachowanie a w sytuacjach problemowych włączyło się "czerwone światełko”.

Z życzeniami udanych i zdrowych ferii zakończono spotkanie.

• Małgorzata Wielińska