Współpraca młodzieży polskiej i szwajcarskiej
20-10-2011

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. S. Konarskiego przystąpił do międzynarodowego projektu edukacyjnego, celem którego jest aktywizacja młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym w Polsce oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego poprzez poznanie rozwiązań szwajcarskich, rozwój wiedzy i wymianę doświadczeń 45 nauczycieli i 45 uczniów podczas 2 konferencji i 6 modułowych warsztatów. Efektem pracy ma być stworzenie przez uczestników publikacji dla polskich placówek oświatowych. Organizatorzy tj.: Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego, Stifung Gymnasium Untere Waid, Stowarzyszenie PARAFIADA - do współpracy zaprosili opiekunów Samorządów Uczniowskich i ich przewodniczących, naszą szkołę reprezentują więc pani Izabela Fatyga-Lato i Patrycja Borto.

W dniach 19 i 20 października w Hotelu św. Norberta w Hebdowie koło Krakowa odbyła się konferencja inauguracyjna, na którą składały się wykłady znamienitych osób, m.in.: dr Grzegorza Pożarlika z Instytutu Europeistyki UJ w Krakowie, dr Roberta Zaparta z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Ivo Regli - Rektora Stiftung GymnasiumUntere Waid, o. Edwarda Kryściaka - Prezesa Fundacji Oświatowej im. ks. S. Konarskiego czy Małgorzaty Madej - Zastępcy Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poruszano głównie zagadnienia dotyczące społeczeństwa obywatelskiego, roli państwa w kontekście globalizacji, szwajcarskiego i polskiego modelu edukacji, możliwości i narzędzi aktywizacji młodzieży, działalności organizacji pozarządowych. Między wykładami toczyły się burzliwe dyskusje, a w przerwach uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać, rozmawiając przy kawie i herbacie. Więzi jeszcze bardziej zacieśniła uroczysta kolacja, po której trudno było się rozstać, wyjeżdżając na nocleg do Zamku w Niepołomicach. Jednak atmosfera miejsca zrekompensowała wszystko i iście królewskie komnaty pozwoliły zregenerować się na kolejny dzień pracy.

Udział w tego typu projekcie jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, mamy nadzieję, że warsztaty będą owocne i przysłużą się wielu szkołom otwartym na nowe rozwiązania, tak polskie jak i szwajcarskie.

• Izabela Fatyga-Lato