„Szkoła – zawód – praca" - konferencja naukowa
18-10-2011

W dniu 18 października 2011 roku w odbyła się w Kielcach konferencja naukowa pt. „Szkoła – zawód – praca – znaczenie poradnictwa w planowaniu kariery zawodowej”. Organizatorami konferencji byli: Wojewódzki Urząd Pracy, Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a honorowy patronat objęli Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski.

O wyzwaniach polskiego rynku, mówił prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski, Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. "Uczymy się dla pracy, uczymy się dla siebie. Ukończenie żadnej uczelni nie będzie gwarantowało pracy, ale od samodoskonalenia i własnej pracy zależeć będzie zdobycie jej’’- mówił profesor Kwiatkowski. W krajach UE funkcjonują instytucje które, prowadzą badania i wydają prognozy dotyczące zapotrzebowania na rynku pracy. Prognozy te mówią o konkretnych kierunkach i zawodach na jakie będzie popyt w przyszłości. „Jesteśmy w globalnym świecie, jest swobodny przepływ pracowników, kapitału, usług i nikt rozumny nie chciałby tego hamować. W związku z tym polskie szkoły, uczelnie powinny przygotowywać uczniów patrząc na globalny rynek pracy” -stwierdził prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski. Wśród zawodów deficytowych na globalnym rynku pracy będą min. bioinżynierowie, zawody związane z ochroną środowiska, technolodzy i inżynierowie w dziedzinie eksploatacji morza i dna morskiego, technicy i inżynierowie w dziedzinie elektryki, wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej, specjaliści od prawa unijnego-doradcy, doradcy finansowi, menadżerowie kultury, organizatorzy imprez, specjaliści od edukacji na odległość, doradcy zawodowi, zawody związane z zabezpieczaniem danych, opieką socjalną i ochroną zdrowia nad osobami starszymi. Pani prof. dr hab. Elżbieta Karney, Kierownik Ekumenicznego Instytutu Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie mówiła o całożyciowym poradnictwie zawodowym. Profesor Karney powiedziała, iż zacierają się różnice między zawodami i nie tylko ważne są kwalifikacje, ale i kompetencje, na które coraz większą uwagę zwracają również pracodawcy. Doradztwo jest rozumiane nie tylko jako pomoc w podjęciu decyzji w wyborze kierunku kształcenia, zawodu, ale także jako pomoc w wyborze grupy zawodów, która ma podobne kwalifikacje i kompetencje. Kandydat powinien być przygotowany do wielokrotnej zmiany pracy, a więc mobilności zawodowej polegającej na wykonywaniu różnego rodzaju zadań i czynności.

Dr Danuta Kossak, Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich Wyższej Szkoły Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach twierdziła, iż wybór zawodu musi być poprzedzony gruntowną autodiagnozą i bardzo rzetelną poradą zawodową. Powinno się dostarczać młodzieży jak najszerszej wiedzy o zawodach, gdyż młodzi ludzie mają często mgliste wyobrażenie o tym, jakie wymagania stawiają poszczególne zawody.

Podsumowując konferencję Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty podkreśliła, iż najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na planowanie kariery zawodowej i możliwość zaistnienia na bardzo dynamicznym w dzisiejszych czasach rynku pracy ma proces kształcenia i dobrze zaplanowane doradztwo zawodowe.

Podczas konferencji nasza szkoła zaprezentowała się ze stoiskiem informacyjnym szkole i pracy Szkolnego Ośrodka Kariery.

Udział w konferencji wzięli: B. Terczyńska, M. Wielińska, M. Pułka.

• Barbara Terczyńska