Powiatowa inauguracja roku szkolnego 2014/2015
01-09-2014

1 września 2014 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. Nasza szkoła tym razem została wyróżniona, ponieważ inauguracja miała charakter powiatowy i uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie ze starostą powiatu jędrzejowskiego – panem Edmundem Kaczmarkiem i naczelnikiem Wydziału Edukacji – panem Stanisławem Nawrotem na czele oraz pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach dr hab. inż. Rafał Chatys.

Podczas inauguracji pamiętaliśmy także o ważnej dla Polski i Świata 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niewątpliwie wrzesień kojarzy się dzisiaj wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego oraz ciepłem babiego lata ... jednak nie zawsze tak było...

Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasz kraj. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.

W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna – te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego poświęcenia dla obrony kraju.

Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed nazistami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios – Armia Czerwona na rozkaz Stalina przekroczyła granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw.

Mając na względzie, że spuścizna dziejowa współtworzy naszą tożsamość narodową, uczciliśmy dziś pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów poprzez krótki program artystyczny poświęcony ówczesnym wydarzeniom, poprzez symboliczną minutę ciszy, za tych, co odeszli oraz poprzez złożenie przez przedstawicieli władz, dyrekcję szkoły oraz uczniów, wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikami poświęconym bohaterom II wojny światowej, znajdującymi się na placu szkolnym.

Akademię rozpoczynającą nowy rok szkolny przygotowali uczniowie z klasy: 3lbh, 3l, 2lhd, 2lb pod kierunkiem nauczycieli - Elżbiety Cichoń, Stanisława Wilka, Iwony Stankiewicz, Katarzyny Krotli, a oprawę muzyczną zapewnił pan Józef Zugaj z uczennicami ze Szkolnego Koła Muzycznego.

Jednocześnie organizatorzy imprezy życzą całej społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom samych sukcesów i zadowolenia w nowym roku szkolnym, zgodnie ze wskazówkami poety:

"Szukajcie prawdy jasnego płomienia!

Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg (…)

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć byście mieli doskonalsze wznieść..."

/A. Asnyk/