Logistycy na XXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
03-09-2014

Uczniowie Technikum nr 1 przy ZSP nr 1 im. Stanisława Konarskiego z klasy trzeciej i czwartej logistycznej, pod opieką mgr Eweliny Walczyńskiej, mgr Jolanty Tompolskiej oraz mgr Bartosza Grudnia, zwiedzili stoiska militarne prezentowane podczas XXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego – największej tego typu imprezy w naszej części Europy. Targi odbyły się w dniach 1 – 4 września 2014 roku.

Czas oczekiwania na wyjazd do Kielc był okazją do towarzyskich rozmów i wspomnień z minionych wakacji. Atmosfera w autokarze była wyśmienita.

Targom MSPO 2014 towarzyszyła Wystawa Narodowa Przemysłu Obronnego Francji oraz Targi Logistyczne LOGISTYKA. Na powierzchni blisko 25 tysięcy metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentowało ponad dwadzieścia krajów.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Wystawa Sił Zbrojnych , gdzie swoje ekspozycje pokazały Wojska Lądowe, Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne oraz Żandarmeria Wojskowa.

Targi spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony wojskowych specjalistów, wystawców i instytucji związanych z obronnością kraju. Odwiedzone zostały przez liczną rzeszę specjalistów – kadrę Sił Zbrojnych RP, Policji, przedstawicieli Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, delegacje zagraniczne, członków wojsk NATO, attache wojskowych i ambasadorów. Młodzież z ZSP im. Konarskiego czuła się znakomicie wśród tak ważnej, międzynarodowej publiczności targów. Rangę tego wydarzenia uczniowie Konarskiego podkreślili formalnym ubiorem.

Żołnierze, bądź osoby cywilne obsługujące stoiska zachęcali naszych uczniów do zatrzymania się na dłużej i dokładnego obejrzenia eksponatów. Wyjaśniali też zainteresowanym zastosowanie sprzętu i odpowiadali na pytania.

Z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny Światowej zaprezentowano zostało stoisko z zabytkową bronią, motocyklami, obsługiwane przez żołnierzy ubranych w oryginalne mundury, pamiętające czasy kampanii wrześniowej.

Grupa chłopców z klasy 3 L miała okazję zobaczyć proces spawania światłowodów, zaprezentowany przez pracownika naukowego Zakładów Technicznych w Oleśnicy, działających przy 4 Regionalnej Bazie Logistycznej.

Na targach można było obejrzeć broń pancerną, broń palną, broń rakietową, materiały rakietowe, sprzęt wojsk chemicznych, sprzęt obrony powietrznej oraz marynarki wojennej, policji, straży granicznej, straży pożarnej, obrony cywilnej, sprzęt transportowy oraz radioelektroniczny.

Równolegle z MSPO odbyły się XX Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA, na których można było zobaczyć wszystko to, co wojsku i służbom mundurowym jest niezbędne do skutecznego działania, m.in. sprzęt gaśniczy i ratowniczy, artykuły żywnościowe, urządzenia do przygotowania i transportu żywności, sprzęt medyczny oraz innowacyjne rozwiązania z zakresu łączności i systemów IT. Przyszli technicy logistyki z naszej szkoły, mogli przekonać się, że w tym zawodzie można znaleźć pracę również w wojskowości.

Atrakcją targów był pokaz psów policyjnych i sposobów wykorzystania ich w codziennej służbie.

Na terenie przyległym do Targów Kielce można było podziwiać śmigłowce Sił Powietrznych. Zaprezentowane tam maszyny walczą o polski kontrakt na śmigłowce wielozadaniowe.

Udział w MSPO oraz Targach Logistycznych LOGISTYKA był dla młodzieży z Konarskiego niecodzienną i jedyną w Polsce okazją, aby zobaczyć wszystko to, co współcześni żołnierze mają w uzbrojeniu i wyposażeniu. Uczniowie mogli zapoznać się także z ofertą edukacyjną uczelni wojskowych.

Wyjazd zainicjowany został przez uczniów z klasy 4L. Szczególnie dużo starań w organizację wycieczki włożył Piotr Simlat, wspierany przez wychowawcę klasy.

• Ewelina Walczyńska