Wycieczka integracyjna Samorządu Uczniowskiego
25-09-2014

Dnia 25 września 2014 r. członkowie Samorządu Uczniowskiego udali się na wycieczkę integracyjną. Pierwszym celem zwiedzania był Park Etnograficzny w Tokarni, gdzie na 65 hektarach można poczuć klimat codziennego życia ludzi z przełomu XIX/XX wieku. Wycieczkowicze mogli zwiedzić odtworzone układy osadnicze wiosek z różnych regionów, m.in. z: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Sandomierskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Niecki Nidziańskiej.

Za najciekawsze obiekty uczniowie uznali dwór z Suchedniowa, w którym znajduje się typowa dla dworu z XIX wieku ekspozycja wnętrz, pokazująca kuluary życia średniozamożnej szlachty. Interesującym elementem wyposażenia tego dworu była spluwaczka (widoczna na zdjęciach poniżej). Oprócz dworu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem młynów, które uruchamiane są tylko w Święto Chleba. Obok ciekawej zabudowy wycieczkowicze poznali również narzędzia i formy pracy chłopów, aptekarzy, sklepikarzy, krawców, a nawet nauczycieli żyjących w XIX wieku.

Po dwugodzinnej wędrówce ścieżkami Parku Etnograficznego, uczestnicy wycieczki skierowali swoje kroki do Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, gdzie mogli obejrzeć wystawę „Świat Leonarda da Vinci”. Ekspozycja ta jest unikatowa i wystawiana była m.in. w Chicago, Tokio czy też w Nowym Jorku. Do najciekawszych elementów wystawa uczniowie zaliczyli m.in.: mechanicznego lwa, żołnierza robota, ogromny latawiec oraz wehikuł czasu.

Ciekawostką były również interaktywne stanowiska. Ekspozycje zawierały także kopie obrazów, np. ostatnią wieczerzę, czy też damę z gronostajem. Oprócz arcydzieł Leonarda da Vinci uczestnicy wycieczki mogli w pracowniach laboratoryjnych pod mikroskopami zaobserwować budowę włosa czy też różnych komórek. Największym zainteresowaniem cieszył się kącik doświadczeń fizycznych, gdzie można było zobaczyć m.in.: ogromną kulę plazmową, kołyskę Newtona, wir wodny, peryskop, czy też telegraf akustyczny. Zabawy nie było końca.

Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Wycieczkowicze szczęśliwie dotarli na parking szkoły. Uczniowie zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia naukowe oraz historyczne z zapałem powrócili do codziennego życia – nauki.

• Magdalena Prusicka