Tegoroczne stypendia im. Andrzeja Radka rozdane
16-10-2014

Wychowawcy ZSP nr 1 im. St. Konarskiego w Jędrzejowie starają się dobrze poznać środowisko rodzinne uczniów i poszukują sposobów pozyskiwania pomocy dla tych szczególnie zdolnych i pracowitych. Jednym ze sposobów jest typowanie uczniów do stypendiów. Dzięki staraniom Eweliny Walczyńskiej, wychowawczyni klasy 4 L, Towarzystwo im. Stefana Żeromskiego działające przy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, dnia 16 października 2014 roku, przyznało stypendia dwóm uczniom tej klasy.

Stypendium im. Andrzeja Radka, inspirowane fikcyjną postacią z „Syzyfowych prac”, przyznawane jest przez wyżej wymienione towarzystwo, nieprzerwanie od 28 lat. W tym roku wyróżniono 8 osób, a wśród nich znaleźli się uczniowie maturalnej klasy technikum logistycznego z ZSP nr 1 im. S. Konarskiego: Martyna Domagała oraz Przemysław Cebulski. Laureaci odznaczają się bardzo dobrymi wynikami w nauce i działalnością pozaszkolną. Mają upór, silną wolę i tak jak bohater powieści Andrzej Radek, dążą do zdobycia wykształcenia.

Przemysław Cebulski - mieszka w Borszowicach, jest szczególnie uzdolniony z przedmiotów ścisłych: matematyki, chemii i fizyki. Uczestniczył w projekcie "Sukces z Politechniką Świętokrzyską". Należy do Ochotniczej Straży Pożarnej, bierze udział w zawodach strażackich, pomaga społeczności lokalnej w sytuacjach kryzysowych.

Martyna Domagała - mieszka w Dzierszynie, gmina Imielno. Jest uzdolniona z przedmiotów humanistycznych, ścisłych i zawodowych związanych z logistyką. Martyna jest zaangażowana w pracę jako wolontariuszka, jest też dobrą sportsmenką. Gra w piłkę nożną, siatkową, doskonale biega. Uczestniczyła w zajęciach pozalekcyjnych: w projektach "Sukces z Politechniką Świętokrzyską" oraz "Targi Przyszłością Regionu". Już po raz trzeci otrzymała promocję z wyróżnieniem, a 27 czerwca 2014 roku odznaczona została Złotym Medalem Ucznia.

Uroczystość wręczenia stypendiów im. Andrzeja Radka poprzedziło zwiedzanie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Laureaci z zainteresowaniem słuchali informacji związanych z pisarzem, z dziewiętnastowiecznymi Kielcami oraz obejrzeli cenne eksponaty muzealne.

W tym roku mamy kameralną uroczystość, tradycja jednak trwa. Cieszymy się, że do grona stypendystów dołączają kolejne - mówił przewodniczący Towarzystwa im. S. Żeromskiego - Andrzej Maćkowski. W tym roku stypendia w wysokości 1,5 tys. zł otrzymało osiem osób. - Życzymy wam, żebyście dążyli do waszych celów jak najpewniej i parli przez życie - mówił do laureatów pan Andrzej Maćkowski.

Wręczenie stypendiów spotkało się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli mediów. Przemysław Cebulski i Martyna Domagała zostali poproszeni o udzielenie wywiadów.

Moment wręczenia stypendiów i cennych nagród książkowych był bardzo podniosły i zapisał się w pamięci uczniów na wiele lat.

Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, będący przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego w Kielcach, Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego i Muzeum Narodowego. Obecni byli również wychowawcy nagrodzonych oraz ich rodzice. Na gali zaprezentowali się harcerze 75 kieleckiej drużyny harcerskiej z Bilczy, którzy umilili wszystkim czas harcerskimi piosenkami.

Na uroczystość przybyli także państwo Kazimiera i Andrzej Zapałowie. Pani Kazimiera Zapałowa to honorowy kustosz Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach i odkrywcza biografistyka autora „Przedwiośnia” i jego rodziny. Przez wiele lat jako sekretarz i prezes Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego zabiegała i nadal zabiega o środki na Stypendium im. Andrzeja Radka. Skierowała do młodych ludzi dobitne słowa: „Jest mnóstwo stypendiów dla młodzieży chcącej się uczyć, ale stypendium im. Andrzeja Radka to jest szczególny honor, to jest ogromne wyróżnienie i tak do tego podchodźcie”. Pani Kazimiera Zapałowa zaprosiła również tegorocznych stypendystów do zwiedzenia rodzinnego dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, do poznania uroków najściślejszej ojczyzny Stefana Żeromskiego.

Uczniowie Konarskiego godnie reprezentowali się wśród wszystkich tegorocznych nagrodzonych. Cieszy fakt, że spośród ósemki laureatów, aż dwoje to uczniowie naszej szkoły. Założeniem stypendium, które otrzymali uczniowie z klasy 4 L, jest gratyfikacja młodzieży wyróżniającej się cechami pierwowzoru literackiego Andrzeja Radka: zamiłowaniem do nauki, uporem i silną wolą w pokonywaniu przeszkód. W przeprowadzonej rozmowie, Martyna i Przemysław wyznali, że otrzymane stypendium przeznaczą na studia, które rozpoczną już za niespełna rok. Nie omieszkają jednak zrobić sobie małej przyjemności, kupując na przykład bilet na dobry film lub płytę CD ulubionego wykonawcy.

• Ewelina Walczyńska