Samorządowe prawybory w "Konarskim"
05-11-2014

W dniu 5 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie w ramach projektu edukacyjnego z wiedzy o społeczeństwie odbyły się prawybory samorządowe do powiatu jędrzejowskiego. Celem projektu było zachęcenie młodych obywateli do udziału w wyborach, spełnienie swojego obywatelskiego obowiązku i uświadomienie początkującym przedstawicielom społeczeństwa, jak ważną rolę odgrywają wybory w życiu każdego Polaka.

W ramach projektu uczniowie klasy 3 lhe pod opieką nauczycieli wos - u i historii wybrali komisję wyborczą, przygotowali lokal wyborczy, opracowali kartę do głosowania i instrukcję prawyborów. Ważnym elementem projektu było również przygotowanie kampanii profrekwencyjnej, w której zachęcano do udziału w wyborach. Uczniowie głosowali na Komitety Wyborcze, zgłoszone do Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach z 16 listopada 2014 roku do Powiatu Jędrzejowskiego.

W wyborach wzięło udział 123 uczniów na 220 uprawnionych do głosowania, czyli frekwencja wyborcza wyniosła 57%.

Zgodnie z numeracją zarejestrowanych Komitetów Wyborczych, uzyskały one następującą liczbę głosów:

1. Komitet Wyborczy Polskie stronnictwo Ludowe – 39 głosów
  2. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 36 głosów
  3. Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem – 16 głosów
  4. Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorz Kuśmierz - 2 głosy
  5. Komitet Wyborczy Blok Samorządowy Ziemi Jędrzejowskiej – 7 głosów
  6. Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin – Mikke – 21 głosów

Mamy nadzieję, że uczniowie którzy zagłosowali w prawyborach wezmą udział w wyborach samorządowych jako współdecydujący o rozwoju naszej małej lokalnej ojczyzny.

• Barbara Terczyńska, Katarzyna Krotla-Gnatowska