Wigilia Bożego Narodzenia 2003
18-12-2003

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz poprzedzającej je Wigilii, uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „W stajence chłód”. W rolę głównych bohaterów, małżeństwa Kuczyńskich, wcielili się: Żaneta Ciszowska (5a) i Piotr Bodzioch (4f). W Wigilijny wieczór szukali schronienia, pukali do wielu drzwi, ale ludzie albo się gdzieś śpieszyli, albo ich odprawiali „z kwitkiem”. Taką postawę na czas przedstawienia przybrali: Joanna Kaczmarska (1li) i Karol Grzegorczyk (1a) – małżeństwo śpieszące się na wigilijną wieczerzę do rodziny, także alkoholik, którego zagrał Krystian Koryciński (2z) oraz staruszka, w której roli wystąpiła Monika Pańtak (1b).

Zrezygnowani małżonkowie postanowili po raz ostatni tego wieczoru zapukać do drzwi małego domku – małego, ale tylko na pozór. Dom ten, bowiem krył w swoim wnętrzu ogromną miłość i życzliwość. Jego mieszkańcami byli: małżeństwo - w roli żony wystąpiła Małgorzata Fiuk (1b), a męża Artur Furmańczyk (5h), ich dzieci: Basia – Olga Janowska (1a), Sylwia – Ola Jaszczyk (2a), Joasia – Paula Trela (1s), Krzysiek – Paweł Więckowski (1b). Państwo Kuczyńscy znaleźli w tym domu rodzinną, ciepłą atmosferę, podbudowali wiarę w ludzi, znaleźli schronienie w tą jedyną w roku niezwykłą, tajemniczą noc, w której zwierzęta mówią ludzkim głosem, a niektórzy ludzie niestety przybierają dzikość zwierząt.

Uczniowie wystąpili też 13 XII 2003r. w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 przed szeroką publicznością, w której skład wchodzili zarówno dostojnicy miasta, jak również tworzący zasłużoną ojczyźnie społeczność kombatancką. Inscenizacja bożonarodzeniowa została przedstawiona uczniom naszej szkoły i Szanownemu Gronu Pedagogicznemu, któremu uświetniła wspólną Wigilię, wprowadzając świąteczny nastrój. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem Izabeli Fatygi-Lato, Agnieszki Bugajskiej i ks. Arkadiusza Borusińskiego. Oprawą muzyczną zajął się p. Grzegorz Leśniewski. Współczesne kolędy zaśpiewała grupa ze Szkolnego Koła Muzycznego.

Przedstawienie zakończyły słowa kryjące w sobie dogłębną prawdę: „Drzwi serca i domu pracują na tym samym zawiasie, wystarczy uchylić pierwsze, aby drugie stanęły otworem.”

Po przedstawieniu rozpoczęła się wieczerza, w trakcie której serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim zebranym złożyli: obecny na uroczystości Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu - Janusz Stankiewicz oraz dyrektor szkoły - Władysław Równicki.

• Małgorzata Fiuk