II Biznes Forum w „Konarskim”
01-12-2014

O tym jak szkoły mogą dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy, jak powinien wyglądać idealny staż czy praktyka oraz współpraca biznesu i edukacji odpowiadali przedsiębiorcy, przedstawiciele rynku pracy, polskich i zagranicznych uczelni wyższych oraz władze lokalne podczas II Biznes Forum, które odbyło się 1 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie.

Głównym tematem drugiego Biznes Forum była współpraca sektora edukacji ze sferą biznesu, na przykładzie rozwiązań wypracowanych przez szkolnictwo zawodowe w Danii.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli przedstawiciele uczelni VIA University College TEKO Design plus Business z Danii, którzy przedstawili metodologię procesu nauczania w Dani oraz wypracowany przez siebie model współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. W skład duńskiej delegacji wchodzili: Hanne Blum Andersen, Inger Grete Harter, Michael Vater, Betina Gorell Kyhn, Tina Kroyer.

Oprócz lokalnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli powiatu jędrzejowskiego w wydarzeniu wziął udział m.in. Karol Kaczmarski – Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Dominik Kraska – Dział Doradztwa i Transferu Technologii Kielecki Park Technologiczny, Michał Paszkiewicz – PV Lab Sp. z o.o., Albert Ksel – Axel Media, Łukasz Żuchowski – prezes zarządu – Fundacja Centrum Europy Lokalnej.

II Biznes Forum było okazją do konfrontacji wszystkich stron zaangażowanych w kształtowanie rynku pracy. Pracodawcy, przedstawiciele szkół oraz władz lokalnych, przedstawili swoje opinie i oczekiwania dotyczące współpracy systemu szkolnictwa z przedsiębiorcami. Dodatkowo poruszono jakże ważne zagadnienia związane z przebiegiem i formą praktyk zawodowych oraz staży, uczniów kształcących się na kierunkach technicznych, przeprowadzanych w typowym środowisku pracy u pracodawców. Należy dodać że spotkanie w pełni wpisuje się w działania ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które rok 2014/2015 uznało Rokiem Szkolnictwa Zawodowego.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu –„Targi przyszłością regionu”, który realizowany jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet i Targami Kielce. Projekt powstał z myślą o młodych ludziach, którzy chcą podnieść swoją wiedzę o dodatkowe umiejętności i wiadomości związane z branżą wystawienniczo -targową. Celem projektu jest zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy poprzez dodatkowe kursy i praktyki, nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami oraz wprowadzenie nowatorskiej metody nauczania „Value chain”. Ważnym elementem projektu jest współpraca z VIA UC TEKO Design+Business, prestiżową duńska uczelnią, która z powodzeniem stosuje metodę Value chain w pracy ze studentami.

• Marcin Bielecki