Stypendia Premiera
08-12-2014

„Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.” (Paulo Coelho)

Tymi słowami rozpoczęła się tegoroczna uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych, która odbyła się w poniedziałek 8 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Jędrzejowie.

Na uroczystość przybyło 40 laureatów tych prestiżowych wyróżnień z następujących powiatów: Busko Zdrój, Kazimierza Wielka, Końskie, Pińczów, Włoszczowa oraz Jędrzejów.

Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Zięba – uczennica klasy 4L oraz Sławomir Segieta – uczeń klasy 3lbh.

Uroczystość swą obecnością uświetnili przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, a wśród nich znaleźli się: pani Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski, pani Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz starostowie: Jerzy Suliga Starosta Włoszczowski, Jerzy Kolarz – Starosta Buski, Ryszard Barna – Wicestarosta Pińczowski oraz Edmund Kaczmarek – Starosta Jędrzejowski, a także przedstawiciele władz samorządowych i dyrektorzy szkół poszczególnych powiatów.

Tego dnia najlepszych uczniów powiatu jędrzejowskiego nagrodził również Starosta Jędrzejowski, pan Edmund Kaczmarek. W tym roku stypendium Starosty Jędrzejowskiego nagrodzeni zostali: Martyna Fendrych – uczennica klasy 2lb oraz Piotr Simlat – uczeń klasy 4L.

Wszyscy zaproszeni goście gratulowali laureatom wspaniałych wyników w nauce, zwracali uwagę na ogrom pracy, którą każdego dnia muszą wkładać w zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, a także zapewniali, że ich trud jest dostrzegany i nagradzany, czego dowodem są nie tylko stypendia, ale przede wszystkim duże uznanie i szacunek wśród społeczeństwa.

Po uroczystej części oficjalnej zebrani goście zostali zaproszeni na nadzwyczajną radę pedagogiczną, która wszystkim uświadomiła, że nauczyciel to zawód wymagający wiele pracy i poświęcenia, ale również dający dużo satysfakcji i mający wpływ na kształtowanie młodego pokolenia, czego dowodem mogli być nagrodzeni stypendyści.

Uczniowie, którzy grali role nauczycieli, zaprezentowali różne troski i problemy współczesnego pedagoga, poczynając od obowiązku ciągłego dokształcania, przygotowywania programów nauczania, planów pracy, poprzez konieczność sprostania wymogom awansu zawodowego, kończąc na wymyślaniu coraz nowszych metod pracy, które z każdego ucznia mają zrobić wybitnego maturzystę…

Jednak najlepszym podsumowaniem pracy i myśli nauczycieli były słowa piosenki:

„Zostanę pedagogiem, szkoła jest mym nałogiem.

A ciągłe dokształcanie, to prawdziwe jest wyzwanie.

Zostanę pedagogiem, na przekór wszystkim zrobię,

Awanse, nominacje, a potem na wakacje…”

• Karina Trzcina