Wieczór z Żeromskim
06-12-2014

6 grudnia 2014 roku w sobotni wieczór w Gimnazjum Publicznym im. Romana Czerneckiego w Słupi odbył się „Wieczór z Żeromskim" z okazji 150 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego – znanego pisarza naszego regionu.

Uroczystości przyświecało motto: "Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć".

W „Wieczorze z Żeromskim” wzięli udział uczniowie z: Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sobkowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, ZSP i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Wodzisławiu , Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Macieja Rataja w Krzelowie, Zespołu Szkół w Szczekocinach, Gimnazjum w ZSO w Sędziszowie, Gimnazjum Publicznego im. Romana Czerneckiego w Słupi oraz naszej szkoły: Katarzyna Radomska z klasy 2lh, Michalina Chełmińska z klasy 2e, Karolina Dyksa oraz Dariusz Wachowicz z klasy 3e.

Młodzież prezentowała dorobek prozatorski Stefana Żeromskiego – syna ziemi świętokrzyskiej różnych formach artystycznych od recytacji fragmentów powieści pisarza, poprzez montaże słowno- muzyczne, występy wokalno-instrumentalne po bardzo ciekawe prezentacje multimedialne.

Karolina i Darek zaprezentowali swój niebywały talent, recytując fragmenty „Puszczy jodłowej” i „Siłaczki”, natomiast Kasia i Michalina zachwyciły zebranych wykonaniem piosenek Edyty Górniak i „Dżemu”.

Każda szkoła otrzymała za swój występ pamiątkową statuetką w postaci szklanego okna, które symbolizuje mit szklanych domów w Przedwiośniu Stefana Żeromskiego.

Organizatorzy postarali się, by tego wieczoru nie zabrakło atrakcji. Przegląd programów dotyczących Żeromskiego uświetnił występ Cezarego Żaka – warszawskiego aktora filmowego i teatralnego, który zaprezentował ciekawą interpretację fragmentu powieści „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego poprzez komunikator Skype; koncert Mariusza Barszcza i Jerzego Mądrawskiego z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach oraz występ pana Leszka Warzyły i uczennic z Gimnazjum w Słupi.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska