"Życie bez ryzyka"
28-11-2014

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jędrzejowie jest organizatorem obchodów Światowego Dnia AIDS. W tym roku również 28 listopada w Jędrzejowskim Centrum Kultury odbył się koncert profilaktyczny pt. „Życie bez ryzyka”, który był połączony z ogłoszonym wcześniej konkursem plastycznym pod tym samym tytułem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół powiatu jędrzejowskiego a z naszej szkoły klasa 4L.

Na program koncertu składało się również spotkanie z konsultantem z zakresu HIV/AIDS Romanem Latoszyńskim, który pracuje w Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej "RES HUMANAE".

Podczas prelekcji pan Roman Latoszyński opowiadał o problemach związanych z chorobą AIDS, która dotknęła go osobiście. Bardzo często podczas swojej wypowiedzi jak mantrę powtarzał słowa: "Bardzo Was proszę nie róbcie tego, nie jestem dobrym przykładem", czyli nie podejmujcie przypadkowych, przygodnych kontaktów seksualnych, nie bierzcie narkotyków, dopalaczy czy innych substancji uzależniających, które powodują utratę kontroli i świadomości itp. Taki błąd życiowy, którego skutkiem będzie nosicielstwo HIV a następnie zachorowanie na AIDS zniweczy wszystkie plany i marzenia młodego człowieka, bo życie będąc "naznaczonym" to niestety, jest tylko "wegetacją". Prelegent pokazał młodzieży jakie ilości leków musi codziennie przyjmować aby żyć.

W drugiej części spotkania nastąpiło rozdanie nagród, Anna Barańska z kl. 4H, uczennica Szkolnego Koła PCK, pod opieką pani Elżbiety Cichoń, zajęła II miejsce w konkursie na plakat "Żyj bez ryzyka". Gratulujemy!

• Małgorzata Wielińska