Warsztay E(x)plory w Podzamczu Chęcińskim
30-01-2015

30 stycznia 2015 roku grupa około 100 osób z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie uczestniczyła w Festiwalu Naukowym E(x)plory w Podzamczu Chęcińskim. Pokazy dotyczyły zagadnień z fizyki, chemii i biologii.

Uczniowie na jednym z interaktywnych wykładów poznali zasady konstrukcji i obsługi współczesnych robotów humanoidalnych, robotów poruszających się za wiązką światła, robotów Sumo oraz minidronów.

Bardzo ciekawe okazały się warsztaty „Czego nie widać, czyli chemia nocą”, gdyż za pomocą różnych wiązań chemicznych uczniowie rozświetlali zakamarki ciemni. Rozgrzewającym atmosferę warsztatem były „Ogniste efekty specjalne”, gdzie młodzież zobaczyła pokaz płomieni rodem z Hogwartu, a także wywoływała obrotowe tornada z ognia i rozpalała ogień na swoich dłoniach. Największą atrakcją były wybuchające puszki z karbonitem. Grupa młodych biologów miała również możliwość w prosty sposób wyizolowania DNA z owoców kiwi za pomocą domowych metod.

W przerwach między warsztatami uczniowie mogli zwiedzić wystawę prac i wynalazków Leonarda da Vinci oraz odbyć spacer z przewodnikiem po krużgankach i salonach zabytkowego dworu obronnego, w którym kiedyś przebywał Jan III Sobieski.

Po kilku godzinach zwiedzania zmęczeni "Konarszczanie", ale bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia szczęśliwie dotarli na szkolny parking.

• Magdalena Prusicka