Zbieramy elektroodpady!
03-03-2015

W grudniu 2014 roku nasza szkoła przystąpiła do programu „Odzyskomania”, którego organizatorem jest Fundacja alter eko z siedzibą w Warszawie. Jest to długofalowy program informacyjno-edukacyjny poświęcony zagadnieniom racjonalnej gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, bateriami i akumulatorami w środowiskach placówek oświatowych.

Naszym zadaniem jest prowadzenie systematycznych zbiórek baterii, akumulatorów i elektroodpadów, które zostaną odebrane przez operatorów programu. Wielkość zbiórki każdorazowo zostanie przeliczona na punkty, za które szkoła uzyska pomoce dydaktyczne.

Jak postępować z ZSEE?

Corocznie w Polsce powstaje aż 200 tysięcy elektroodpadów! Dlatego tak ważna jest wiedza w zakresie prawidłowego postępowania z nimi.

1. Nie wyrzucaj zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do śmieci!

Gdy wyrzucasz niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne do zwykłych pojemników na śmieci, porzucasz je w lasach, rowach oraz w innych przypadkowych miejscach przyczyniasz się do zatrucia środowiska oraz zagrażasz zdrowiu i życiu ludzi. Elektroodpady to odpady zawierające wiele szkodliwych i toksycznych substancji takich jak: rtęć, freon, azbest, kadm czy chrom. Każdy, kto nie oddaje zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych zbierającemu zużyty sprzęt lub umieszcza zużyty sprzęt łącznie z innymi odpadami podlega karze grzywny. Warto segregować elektroodpady i chronić nasze zdrowie i środowisko!

2. Oddawaj zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do punktów zbierania!

Każdy użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest zobowiązany do oddania zużytego sprzętu podmiotowi zbierającemu taki sprzęt, który musi przyjąć go nieodpłatnie.

Pamiętaj, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny możesz bezpłatnie oddać m.in. w gminnych punktach zbiórki odpadów, w sklepach sprzedających sprzęt elektryczny i elektroniczny (kupując nowy sprzęt, możesz bezpłatnie oddać zużyty sprzęt tego samego typu), biorąc udział w akcjach zbiórki ZSEE lub angażując się w program społecznej odpowiedzialności pn. „Odzyskomania”.

3. Nie demontuj zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego samodzielnie!

Pamiętaj, że demontaż zużytego sprzętu we własnym zakresie jest zabroniony. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju odpady zawierają substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska przyrodniczego. Demontaż elektroodpadów może być prowadzony wyłącznie w zakładach przetwarzania. Jest to bardzo skomplikowany proces i wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Każdy, kto przeprowadza demontaż zużytego sprzętu poza zakładem przetwarzania, podlega karze grzywny w wysokości od 2000 zł do 100000 zł.

4. Nie magazynuj niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego!

Większość z nas ma słabość do chomikowania starych sprzętów i powtarzania sobie, że „kiedyś się przyda”. Niestety, nieprawidłowo przechowywany sprzęt może prowadzić do zatrucia środowiska, ale przede wszystkim może stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego pamiętaj i przypominaj swoim bliskim, żeby nie gromadzić elekroodpadów, tylko oddać je w wybrany przez siebie legalny sposób.

W naszej szkole udało się już zebrać około 500 kg elektroodpadów, których odbiór odbędzie się 12 marca, a na nasze konto wpłyną pierwsze punkty. Zachęcamy do dalszych działań!

• Bożena Smorąg