Pielgrzymka maturzystów
03-03-2015

W dniach 02-03.03.2015 ponad 4,5 tysiące maturzystów ze szkół na terenie diecezji kieleckiej wzięło udział XVII Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, przeżywanej w tym roku pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Uczniom towarzyszyli w modlitwie: podczas pierwszego dnia bp Jan Piotrowski, natomiast drugiego dnia bp Marian Florczyk, nauczyciele i opiekuni, księża i klerycy.

Pierwszego dnia Matce Bożej Częstochowskiej zawierzyło swoje życie teraźniejsze i przyszłe ponad 1500, drugiego dnia ponad 3000 maturzystów.

Maturzyści naszej szkoły wraz z nauczycielami byli drugiego dnia na pielgrzymce zawierzenia, biorąc czynny udział w przeżywaniu Eucharystii.

Mszy św. w Bazylice jasnogórskiej przewodniczył bp Marian Florczyk.

W homilii przypomniał, że dojrzałość nie jest równoważna z otrzymaniem dowodu osobistego i zdaniem matury, że świadczą o niej właściwe postawy, umiejętność dokonywania wyborów, odpowiedzialność za siebie i innych. Biskup przypomniał, że maturzyści na Jasną Górę przyjeżdżają nie tylko po to, aby modlić się w intencji pomyślnie zdanej matury, ale jako ludzie wierzący, chcący zawierzyć swoje sprawy Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej i zamanifestować swoją wiarę.

Po Mszy św. maturzyści w skupieniu przeszli Drogą Krzyżową wokół Wałów Jasnogórskich. Uczestniczyli również w półgodzinnej adoracji w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

O „głodzie” modlitwy i zaangażowania w rozwój życia duchowego świadczy bardzo duża liczba maturzystów, którzy skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania.

• ks. Tomasz Prędotka