Pierwszy wyjazd studyjny do Danii za nami
21-09-2013

Szkolenia z innowacyjnej metody Value Chain, zwiedzanie nowoczesnej uczelni wyższej, wizyta w muzeum sztuki współczesnej w Herning - to tylko niektóre punkty programu wyjazdu, w którym uczestniczyło 12 osób z Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie oraz Stowarzyszenia Edukacja przez Internet. Wyjazd studyjny odbył się w ramach projektu „Targi przyszłością regionu”. Celem projektu jest zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy poprzez dodatkowe kursy i praktyki, nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami oraz wprowadzenie nowatorskiej metody nauczania "Value Chain".

Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, Targami Kielce S.A., oraz uczelnią VIA University College TEKO Design+Business z Danii.

W wyjeździe wzięli udział nauczycieli uczący przedmiotów zawodowych na następujących kierunkach: technik hotelarstwa, technik informatyk, technik logistyk, technik ekonomista oraz technik organizacji reklamy.

Na uczestników czekały trzy bardzo intensywne i pracowite dni. W pierwszy dzień wizyty kadra projektu i nauczyciele spotkali się z Lise Bøgild-Jacobsen – Kierownikiem międzynarodowego departamentu w VIA University College, TEKO Design+Business, która przedstawiła swoją uczelnię.

Po krótkim spotkaniu, przyszedł czas na zwiedzanie uczelni. Rolę przewodników pełnili polscy studenci kształcący się w Danii. Przyszli projektanci mody pokazali uczestnikom campus, gdzie na co dzień uczą się, projektują ubrania i wypoczywają.

Duże wrażenie na uczestnikach wywarło także Muzeum Sztuki Współczesnej, mieszczące się w Herning, gdzie podziwiali dzieła międzynarodowych artystów.

Drugi i trzeci dzień to intensywne szkolenie dla nauczycieli z metody Value Chain. Uczestnicy poznali strukturę, cele, praktyczne aspekty, doświadczenia studentów i wykładowców.

Szkolenie było niezbędną częścią projektu ponieważ nauczyciele ZSP 1 w Jędrzejowie dowiedzieli się kompleksowo jak działa Value Chain w praktyce na przykładzie uczelni duńskiej oraz jak wprowadzić pewne elementy tej metody w swojej szkole.

Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wyjazd był niezwykle cennym doświadczeniem i otworzył ich na nowe doświadczenia w obszarze edukacji zawodowej oraz pokazał możliwości efektywnego wykorzystania już posiadanych zasobów.

Druga część szkolenia z Value Chain odbędzie się jeszcze w tym roku, ale tym razem do Polski przyjedzie ekspert z Danii. W niedalekiej przyszłości planowana jest również wizyta studyjna uczniów biorących udział w projekcie „Targi przyszłością regionu” w Danii.

• Marcin Bielecki