Polsko-hiszpańskie spotkanie w ZSP nr 1 w roku szkolnictwa zawodowego
18-03-2015

W dniach 17 i 18 marca 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie gościli przedstawiciele hiszpańskiej sieci hoteli H-TOP: dyrektor ds. jakości Xavier Guri oraz Kinga Jabłonka – koordynator d/s jakości, zajmująca się bezpośrednio przygotowaniem praktyk dla polskich uczniów.

Celem wizyty Gości było poznanie warunków, w jakich kształci się polska młodzież oraz zachęcenie uczniów do dalszej współpracy w ramach praktyk zawodowych w hotelach w Hiszpanii. Pan dyrektor Władysław Równicki i dyrektor Xavier Guri podpisali Umowę o współpracy na kolejne lata.

Nasza młodzież od kilku lat bierze udział w praktykach zorganizowanych w hiszpańskich kurortach. Uczniowie w zawodzie technik hotelarstwa, doskonalą swoje kompetencje zawodowe podczas prac w pokojach, restauracjach, barach i recepcjach hotelowych. Bardzo istotną rzeczą jest dobra znajomość języka angielskiego, dzięki któremu praktykanci mają nieograniczony kontakt z turystami z różnych zakątków świata.

Praktyki odbywają się w sieci hotelowej, w której znajduje się obecnie 15 hoteli położonych na wybrzeżu Costa Brawa (miejscowości: Playa de Aro, Lloret de Mar), Costa Maresme (Callela, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrad de Mar) oraz Costa Dorada (Salou).

Uczniowie, którzy zdecydują się na wyjazd, podpiszą umowę z hotelem, w której są zawarte szczegółowe warunki praktyk: wymagania pracodawcy oraz zakres obowiązków. Zagraniczny pracodawca zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie oraz pokrywa część kosztów dojazdu (biletu lotniczego). Uczniowie będą mogli liczyć też na bezpłatną wycieczkę do Barcelony. Dodatkowo praktykanci otrzymają miesięczne kieszonkowe, każdy z nich będzie miał do swojej dyspozycji opiekuna (dyrektora hotelu), który będzie służył pomocą przez cały okres praktyk.

Na koniec praktyk każdy uczeń otrzyma certyfikat – opinię pracodawcy, przydatną w dalszym etapie kariery zawodowej.

Po części oficjalnej goście zwiedzili Muzeum Zegarów Przypkowskich oraz Klasztor Ojców Cystersów.

W drugim dniu wizyty przedstawiciele hiszpańskich hoteli wraz z przedstawicielami szkoły udali się na wycieczkę do Krakowa, choć czasu było niewiele mogli zobaczyć panoramę miasta z Kopca Kościuszki, Muzeum Figur Woskowych, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz znajdujące się pod nimi muzeum „Podziemia Rynku”. Goście byli pod wielkim wrażeniem Zamku Królewskiego na Wawelu – rezydencji królów Polski.

Wycieczka była bardzo owocna a goście zadowoleni, teraz oczekujemy na wyjazd młodzieży do słonecznej Hiszpanii w ramach praktyk zawodowych.

• Jolanta Tompolska