Wizyta w Brukseli i Paryżu
17-04-2011

W dniach 11-17 kwietnia 2011 uczniowie ZSP nr 1 oraz SOSW w Jędrzejowie wybrali się na wycieczkę do Brukseli i Paryża. Dzięki pomocy pana Pawła Garbuzika i Andrzeja Szkotaka, uczniowie spotkali się nie tylko z europosłem Czesławem Siekierskim, ale również zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli , katedrę św. Michała i św. Gudulii (patronów od rzeczy trudnych), Grand Place, jeden z najpiękniejszych rynków Europy z gotyckim ratuszem otoczonym XVII wiecznymi domami cechów kupieckich; oraz siusiającego chłopczykach, będącego symbolem stolicy europejskiej.

Podczas czterodniowego pobytu w Paryżu uczestnicy wycieczki zwiedzili Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, Łuk Triumfalny ze sławnymi nazwiskami Polaków walczących u boku Napoleona,, Katedrę Notre Dame, Luwr, Panteon, Inwalides z grobowcem Napoleona, Sorbonę, Kościół Świętej Magdaleny. Ze szczytu wieży Eiffla podziwiali Paryż.

Ważną częścią wyprawy do Paryża było odnajdywanie miejsc związanych z Polską i Polakami. Zwiedzenie Ambasady Polskiej przy ulicy Talleyrand 5, Biblioteki Polskiej oraz Kościoła Polskiego wywarło na uczestnikach wycieczki niezwykle głębokie wrażenie. Przyjęci szczerze i otwarcie z daleka od naszego kraju odczuwaliśmy prawdziwe okruchy polskości. Uczestnictwo we mszy świętej w Kościele Polskim pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, celebrowanej przez księdza Dariusza, było niezapomnianym przeżyciem dla każdego z nas. To właśnie on podzielił się z nami cennymi informacjami na temat kościoła polskiego, który od wielu lat jest tętniącym życiem, kawałkiem Polski gdzie każdy Polak może być nakarmiony strawą ducha i ciała. Wchodząc do kościoła byliśmy przywitani przez statuetką naszego Papieża Polaka. Wnętrze kościoła w którym jest więcej polskości niż w przeciętnym kościele w naszym kraju, sprawiało wrażenie, że jesteśmy nie w Paryżu a nad Wisłą.. Galeria polskich świętych i błogosławionych, a zwłaszcza obraz Matki Boskiej Częstochowskiej dawał wrażenie, że jesteśmy na Jasnej Górze. Zadziwiającą rzeczą było to, że widzieliśmy nawet figurkę Pana Jezusa ozdobioną Polskim Orłem. Historię Polski od czasów Wielkiej Emigracji po Katyń, śmierć ks. Popiełuszki, spisano na marmurowych tablicach umieszczonych pomiędzy korynckimi pilastrami. Znajoma twarz i charakterystyczny kołnierzyk Juliusza Słowackiego rozradowała głęboko nasze oczy i serca.

W bardzo eleganckiej chociaż w skromnej scenerii XVII wiecznej Krypty pod Kościołem Polski mieści się Restauracja Polska gdzie można zjeść wszystko co polskie: bigos, barszcz, pierogi, gołąbki, flaki – potrawy zupełnie nieznane nad Sekwaną. Można tutaj nawet kupić ogórki kiszone, szynkę polską, szmalec wiejski a nawet kawałek makowca. Tylko niestety płaci się w euro. Kościół Polski to miejsce które naprawdę warto odwiedzić, gdyż można w nim odnaleźć patriotyczne, kulturowe i religijne wartości Polaka.

Pani Anna Czarnocka wprowadziła nas w arkany wiedzy o Bibliotece Polskiej umożliwiając nam jej zwiedzenie, oprowadziła nas po muzeum Mickiewicza, Chopina i Biegasa.

Pani Konsul Magdalena Ryszkowska przedstawiła nam historię najpiękniejszej na świecie Ambasady Polskiej , zwanej Hotelem Monaco, mieszczącą się w XVIII wiecznym pałacu, który jest klejnotem architektury barokowej.

Zorganizowanie wyprawy do Paryża i Brukseli nie było łatwym przedsięwzięciem. Dzięki jednak spontanicznej pomocy ludzi dobrej woli, to co trudne okazało się łatwe w realizacji. Sponsorowanie to wielkie bezinteresowne dzieło, które pokazuje wartość każdego z nas. Dzięki finansowemu wsparciu ludzi z otwartymi sercami, nasza tygodniowa wycieczka kosztowała tylko 850, 00 zł + 17 € (muzea i przejazdy metrem). Uczestnicy mieli zapewnione noclegi, śniadania , obiadokolacje każdego dnia. Nasza wyprawa do Paryża była sponsorowana przez: Pana Burmistrza Marcina Piszczka, Krystynę Kwiecień Dziopę - kawalera Orderu Uśmiechu.Sponsorami była również: , Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzka w Kielcach, Sklep Spożywczo Przemysłowy „Magdalena”, Firma „JiM”, „Sandra”, „Family Shop”,” Ed -Papier”, Lecznica Weterynaryjna: M. Potyński, „Laser” Paweł Równicki, Tomasz Pieńkos ”TOPS", Restauracja Centrum Bolwiński, „Nomax”, Sklep Obuwniczy K. Zaczkowski, Kantor-Exchange-Cezary Dziopa, „Amelia -Bis”Bożena Grabowska, Kwiaciarnia „IKEBANA” Bożena Stańczyk, MARPOL Marcin Kałka, „GRACJA”, Jolanta Szczepańczyk, „Ciastkarnia” Galera Dominik i Małgorzata, „Sudolanka” , Robert Spadły, Opat Cystersów: Edward Stradomski, Gazeta Jędrzejowska.

Całkowitego dofinansowania uczestników wycieczki z SOSW z Jędrzejowa dokonały Urzędy Miasta i Gminy z Jędrzejowa, Imielna, Małogoszcza, Sędziszowa za pośrednictwem pana: Marcina Piszczka, Zygmunta Brzezińskiego, Jana Głogowskiego oraz Wacława Szarka. Stowarzyszenie „Razem” Rada Rodziców SOSW, Rada Rodziców ZSP nr 1 również wsparło finansowo uczestników wycieczki. W czerwcu odbędzie się w ZSP nr 1 spotkanie ze sponsorami, na którym wszyscy osobiście podziękujemy za wspaniałą , bezinteresowna pomoc.

Paryż zafascynował każdego z nas nie tylko zabytkami, muzeami i kawiarniami, ale przede wszystkim szczególną atmosferą miejsca do którego bez wątpienia kiedyś wrócimy.

• Jolanta Jakubczyk