"Radki" rozdane po raz 27.
07-10-2013

7 października 2013 roku w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach już po raz 27. przyznano stypendia im. Andrzeja Radka. Wyróżnienia wręczane są tym uczniom i studentom, którzy jak powiedział rozpoczynając uroczystość Andrzej Maćkowiak Przewodniczący Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego, podobnie jak bohater „Syzyfowych prac” zdobywają wiedzę na przekór przeciwnościom losu.

Sylwia Zacharz kierownik Muzeum im. Stefana Żeromskiego, odczytywała krótkie charakterystyki nagrodzonych, z których jasno wynikało, że osiągają oni nie tylko wysokie wyniki w nauce, ale również udzielają się na polu społecznym, kulturalnym i sportowym.

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, iż wśród 16 tegorocznych laureatów znalazło się aż sześć uczennic naszej szkoły: Monika Lis – z klasy 3 Lh (wychowawczyni pani Agnieszka Maciąg-Wojtanowska) Marta Horbanowicz z klasy 4 E (wychowawczyni pani Paulina Haja), Martyna Kowal z klasy 3Lb (wychowawczyni pani Bożena Smorąg), Martyna Domagała z klasy 3 L (wychowawczyni pani Ewelina Walczyńska), Katarzyna Wieczorek z klasy 2 Lhe (wychowawczyni pani Małgorzata Wojtasik) oraz najmłodsza Ilona Musiał z klasy 1 Lem (wychowawczyni pani Anastazja Kośmider) absolwentka Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu.

W roku bieżącym uroczystość wręczenia stypendiów miała niezwykły charakter ze względu na bardzo licznie przybyłych gości oraz przedstawicieli instytucji wspierających stowarzyszenie. Poza jednorazową pomocą materialną wyróżnieni otrzymali pakiet nagród książkowych przygotowany m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Gratulacje i życzenia stypendystom złożył m.in. Zenon Janus Starosta Powiatu Kieleckiego.

Pani Małgorzata Kowalińska zastępca Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego powiedziała: “To dla nas zaszczyt wspierać osoby młode, zdolne i ambitne.(...)”. Podziękowała również nauczycielom, opiekunom i rodzicom stypendystów.

Grzegorz Bień wicekurator świętokrzyski gratulując stypendystom żywił nadzieję, iż województwo świętokrzyskie i w przyszłym roku okaże się “wylęgarnią” talentów.

“Wielu z was udziela się artystycznie i sportowo. Cieszę się, że poza matematyką i fizyką macie też czas na inne pasje” - takimi słowami zwrócił się do stypendystów Jarosław Machnicki dyrektor WDK w Kielcach.

W imieniu wyróżnionych głos zabrała Monika Lis, która dziękując za przyznane stypendia wręczyła na ręce przewodniczącego Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego symbol szkoły – kryształowy dzwonek. Wzbudził ogromne zainteresowanie wśród zebranych – szczególnie fotoreporterów i posłużył do uroczystego zakończenia uroczystości.

Uczennicom towarzyszyły pani pedagog Małgorzata Wielińska oraz wicedyrektor Elżbieta Grad. Dziewczyny z klas maturalnych zgodnie twierdzą, że stypendium przeznaczą na repetytoria i pomoce, które pozwolą im lepiej przygotować się do szybko zbliżającej się matury.

Nasze stypendystki miały również możliwość zwiedzenia Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

• Elżbieta Grad