IV Szkolny Rajd w Góry Świętokrzyskie
17-06-2009

Pod takim hasłem 17.06.2009 r odbył się już IV Szkolny Rajd w Góry Świętokrzyskie. Wzięli w nim udział przede wszystkim członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego wraz z opiekunami rajdu: panią R. Guździk, panią M. Prusicką, panią K. Krotlą i panem M. Bieleckim.

Trasa wiodła z Miedzianki do Chęcin (żółty szlak) i liczyła około 16 km. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Miedzianki, skalistego wzniesienia wysokości 354m npm, położonej w zachodniej części Gór Świętokrzyskich w Paśmie Chęcińskim. U podnóża góry znajdują się miejscowości: Miedzianka i Zajączków. Pokonanie stromego podejścia na szczyt Miedzianki wynagrodziła nam przepiękna panorama na Góry Świętokrzyskie.

Według niektórych źródeł miedź pozyskiwano tutaj od 2700 lat. Najintensywniejsza eksploatacja rud i kruszców miedzi przypada na XV i XVI wiek. W roku 1958 całe wzniesienie objęto ochroną prawną przez ustanowienie na jego terenie 25 hektarowego rezerwatu przyrody nieożywionej "Góra Miedzianka". Miedzianka ze względu na swoje walory krajobrazowe oraz ciekawą historię należy do jednych z najciekawszych miejsc w regionie świętokrzyskim. Chodząc po rezerwacie pod nogami napotkamy piękne okazy malachitu i azurytu połyskujące w słońcu. Obok zaś dostrzeżemy otwory wejściowe do nieczynnych sztolni, w których w ciągu dnia smacznie śpią nietoperze.

Następnie kierując się żółtym szlakiem przez Grząby Bolmińskie (330 m npm) i Grzywy Korzeckowskie ( 336 m npm) dotarliśmy do Chęcin.

Chęciny to miasteczko położone na skraju Doliny Chęcińskiej u podnóża Góry Zamkowej, stanowi centrum subregionu o dużych walorach krajoznawczo-turystycznych, a jednocześnie intensywnej eksploatacji surowców skalnych. Najstarszą zachowaną budowlą w mieście jest zespół pofranciszkański, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1368r. Na zboczu Góry Zamkowej znajduje się kościół Św. Bartłomieja a na szczycie cel wędrówki – ruiny zamku królewskiego.

Zamek w Chęcinach jest wspaniałym punktem widokowym, wzniesiony na splantowanej grzędzie, zbudowany z kamienia. Pierwotny zamek powstał na planie nieregularnego wieloboku wykorzystując walory obronne wzgórza wznoszącego się na wysokość 360m.n.p.m. W czasach funkcjonowania zamku, wzgórze zamkowe oraz pobliski teren były regularnie karczowane z wysokopiennej roślinności w tym głównie z drzew dla zachowania wysokiej widoczności i poprawy obronności. Dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Wyższe piętra wież dobudowane zostały z cegły w XVIw.

Warownia dzieli się na:

-zamek górny- położony między dwoma basztami z murem o grubości 2 m.

-zamek dolny- z obszernym dziedzińcem zakończonym skośną, czworokątną basztą i furtką sklepioną w gotycki łuk.

Po ciężkim, ale jakże pełnym miłych wrażeń dniu wróciliśmy do szkoły z myślą, że za rok znów tu powrócimy.

• Renata Guździk