XXV Jesienny Rajd Kół PTSM "Sucha Beskidzka 2009 - W górach bezpiecznie"
16-10-2009

W piątek 16 października wczesnym rankiem grupa turystów i hotelarzy wraz z opiekunem Marcinem Białkiem udała się pociągiem na rajd do Suchej Beskidzkiej. Pierwszym punktem rajdu było szkolenie prowadzone przez ratowników w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, na którym szczegółowo poznaliśmy zasady ratowania ludzi w górach.

Drugi dzień rajdu rozpoczęliśmy od spotkania z policjantem, który udzielił nam wskazówek dotyczących bezpiecznego podróżowania po górach. Przeszkoleni pospieszyliśmy na grę terenową pod hasłem przewodnim rajdu - "W górach bezpiecznie". W czasie wedrówki szlakiem prowadzącym do najciekawszych i najbardziej znanych zabytkowych obiektów i miejsc Suchej, musieliśmy dotrzeć do czterech punktów kontrolnych, gdzie czekały na nas zadania, w których wykazywaliśmy się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy.

Kolejną atrakcją rajdu był przeprowadzony przez strażaków pokaz ratownictwa. Nasz pobyt w Suchej Beskidzkiej zbiegł się z rocznicą wybrania Karola Wojtyły na papieża. Mieliśmy okazję uczestniczyć w regionalnej Mszy św. poprowadzonej przez rodowitych górali.

Ostatniego dnia rajdu odbyły się warsztaty z rękodzieła artystycznego. Efektem tych zajeć były wykonane przez nas śliczne figurki z siana.

Ostatnim punktem rajdu było podsumowanie wyników oraz rozdanie pucharów i nagród. Zajęliśmy pierwsze miejsce. Był to nasz debiut więc radość ogromna.

• Koło PTSM