Bom dia, Portugal! czyli Europejski Dzień Języków w naszej szkole
23-09-2015

Jak powiedzieć „dzień dobry” w języku Portugalskim, co to jest Lusofonia lub muzyka fado? Na te pytania z pewnością potrafią odpowiedzieć uczniowie klasy 1B, którzy 23.09.15 r. wzięli udział w pokazowej lekcji języka portugalskiego zorganizowanej w naszej szkole z inicjatywy Stowarzyszenia Europejskich Instytutów Kultury (EUNIC)w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków.

Była to lekcja szczególna, ponieważ lektor języka portugalskiego Antonio Xavier przeprowadził ją za pomocą komunikatora internetowego Skype. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję nie tylko nauczyć się kilku podstawowych zwrotów i słów w języku Portugalskim ale również zdobyli wiedzę na temat kultury, obyczajów i języka „krańca ziemi” jak kiedyś nazywano Portugalię. Uczniowie mogli również wykazać się swoją znajomością języka angielskiego ponieważ w tym języku komunikował się z nimi prowadzący.

Biorąc udział w tych zajęciach uczniowie naszej szkoły przyczynili się do szerzenia idei wielojęzyczności, porozumienia międzykulturowego, propagowania uczenia się języków obcych i uczenia się przez całe życie w szkole i poza nią. A są to właśnie cele, które przyświecają wszystkim wydarzeniom organizowanym w ramach Europejskiego Dnia Języków, który został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu i od tamtej pory jest obchodzony corocznie 26 września.

• Joanna Widomska