Dopalacze – nowa twarz problemu społecznego
01-12-2015

W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie chemicznym. Funkcjonował pod nazwą „dopalacze”. Po zamknięciu sklepów z dopalaczami jako wyrobami kolekcjonerskimi pojawiły się nowe, imitujące te stare, jednakże powodujące jeszcze bardziej niebezpieczne dla zdrowia skutki, niejednokrotnie śmierć. Instytucje zajmujące się lub wspomagające proces wychowania młodych ludzi podjęły decyzje aby do szeregu działań profilaktycznych w bieżącym roku szkolnym włączyć zadania dotyczące tematyki dopalaczy. Celem tych działań jest koordynacja międzyinstytucjonalna w zakresie podniesienia poziomu wiedzy na temat zjawiska dopalaczy i skutków ich zażywania. Działania będą skierowane do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.

Spotkania profilaktyczne dla uczniów przeprowadził w dniu 28 października pan Michał Kowalczyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej policji w Jędrzejowie.

Tematyka tego spotkania to przyczyny i motywy sięgania po środki uzależniające, skutki zdrowotne i społeczne oraz przestępczość jako wynik używania oraz rozprowadzania omawianych środków. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na które otrzymywali szybko dopowiedź.

Następnie, 1 grudnia, odbyło się spotkanie informacyjno – edukacyjne dla nauczycieli i rodziców uczniów, podczas których funkcjonariusz skoncentrował się na ostrzegawczych sygnałach wskazujących na użycie narkotyków, rodzajach tychże środków oraz sposobach zaradczych gdy podejrzewa się że dziecko, uczeń bierze narkotyki. Konkluzją spotkań było stwierdzenie, że dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami dziecka czy ucznia pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.

• Małgorzata Wielińska