Wizyta Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
04-02-2016

4 lutego 2016 gościliśmy w naszej szkole pana Adama Jarubasa, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Marszałkowi podczas wizyty pod hasłem: „Kultura – Edukacja – Samorząd” towarzyszyli: Bogusława Wypych – radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Łukasik - doradca marszałka do spraw międzynarodowych, asystent Paweł Garbuzik oraz Edmund Kaczmarek - Starosta Jędrzejowski, Janusz Grabek – Wicestarosta Jędrzejowski, Ewa Kubas-Samociuk - Przewodnicząca Rady Powiatu, Maciej Tomczyk – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Stanisław Nawrot – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych.

Spotkanie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie zdominowała rozmowa o przyszłości młodych ludzi, wymiana myśli i poglądów. Marszałek województwa mówił także o programach unijnych, które będą realizowane w naszej szkole. Andrzej Łukasik w języku angielskim zachęcał młodzież do nauki oraz szlifowania języków obcych, a Paweł Garbuzik przygotował prezentację, która pokazała zawody, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Marszałek województwa zachęcał również młodzież do zaangażowania się w aktywność społeczną.

W dyskusji wzięli udział uczniowie szkoły, którzy skierowali kilka pytań do Marszałka. Pytanie związane z przyjęciem uchodźców do Polski i województwa zadała uczennica klasy 3lem Kinga Treter. Ilonę Pawłowską z klasy 2b interesował problem zamknięcia strefy Schengen i możliwości studiowania zagranicą. Klaudia Kwiecień z klasy 2b była zainteresowana możliwością pozyskania środków unijnych dla własnej firmy. Wszystkie wymogi formalne tej kwestii omówił Maciej Tomczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Patrycja Gil z 2b chciała wiedzieć czy w przyszłości będzie miała szansę znalezienia pracy w regionie.

Po wyczerpujących odpowiedziach młodzież podziękowała panu Marszałkowi, wręczając kwiaty i pamiątkowy album wydany z okazji 10-lecia szkoły.

• Małgorzata Wojtasik