Dwujęzyczne świętokrzyskie – jeden cel, wiele dróg
04-03-2016

Pod takim hasłem odbyło się w piątek 4 marca spotkanie uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Konarskiego z Australijczykiem Robertem Cassettari i Andrzejem Łukasikiem, Doradcą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

„Dwujęzyczne świętokrzyskie” to kampania Urzędu Marszałkowskiego, której celem jest podnoszenie kompetencji uczniów w zakresie praktycznego porozumiewania się językiem obcym. Zakłada ona wizyty studyjne w szkołach, spotkania z native speakerami oraz konferencje plenarne dla uczniów, którzy są zainteresowani rozwojem swoich sprawności językowych.

W trakcie spotkania pan Cassettari atrakcyjnie opowiadał o swoim ojczystym kraju, wrażeniach z pobytu w Polsce i Europie. Ogromne zainteresowanie uczniów było wyrażone wieloma pytaniami skierowanymi do gościa, a ponieważ jest on osobą o bardzo pogodnym usposobieniu, było wiele okazji do zabawnych komentarzy z obu stron.

Wizyta była wspaniałą okazją dla uczniów do wykorzystania w praktyce umiejętności wypowiadania się w języku angielskim. Mamy nadzieję, że poprzez takie spotkania młodzież stanie się otwarta na obywateli innych krajów, ich kulturę i obyczaje. Kontynuacją współpracy będzie udział młodzieży wraz z nauczycielami w kwietniowej konferencji plenarnej organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

• Dorota Paw