29-09-2016

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia: począwszy od imprez przeznaczonych dla dzieci i odbywających się z ich udziałem, poprzez specjalne programy radiowe i telewizyjne, kursy językowe oraz konferencje. Władze krajowe oraz partnerzy Dnia Języków mają swobodę wyboru w zakresie form organizowanych przez nich wydarzeń.

W naszej szkole Europejski Dzień Języków obchodziliśmy z udziałem pani wicedyrektor Małgorzaty Wojtasik oraz klasami: 1l, 1a, 2a, 4r. Organizatorem był Szkolny Klub Europejski na czele z panią Anną Krempińską i Joanną Widomską, natomiast o oprawę muzyczną zadbała pani Anna Ulatowska.

Uczniowie poznali podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków i wiele ciekawostek językowych, mieli okazje zagrać w quizie językowym oraz obejrzeć wywiad z naszymi nauczycielami i uczniami, którzy w ciekawy sposób wypowiadali się na temat nauki języków obcych. Uczennice umiliły spotkanie śpiewając po angielsku, japońsku, włosku i francusku.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor Wojtasik podziękowała uczniom za trud włożony w przygotowanie spotkania, pochwaliła ich występy oraz zachęcała do zgłębiania języków obcych aby mogli się porozumiewać w prosty sposób i bezproblemowo mogli pokonywać różnice kulturowe.

• Anna Krempińska