„Ślubuję…” i ruszam w drogę – Dzień Patrona w „Konarskim”
30-09-2016

Corocznie 30 września Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie celebruje swoje Święto – Dzień Patrona Szkoły. W piękny wrześniowy poranek Dyrekcja, nauczyciele, młodzież z klas pierwszych oraz licznie zgromadzeni Goście spotkali się w gościnnych murach Kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali: ksiądz dziekan Leszek Sztandera, ksiądz doktor Tomasz Prędotka oraz Proboszcz parafii ksiądz Franciszek Piwowarczyk, który całe kazanie poświęcił przybliżeniu postaci Patrona Szkoły, Księdza Stanisława Konarskiego, akcentując ogromny dorobek placówki, która wzorując się na Patronie, pełni istotną rolę w życiu Naszej Małej Ojczyzny.

Po zakończonej Mszy głos zabrał Pan Dyrektor Władysław Równicki, dziękując za piękne słowa Księdza Proboszcza, gościnne i serdeczne przyjęcie i wskazując na Patrona, jako na Ideał, do którego wszyscy dążymy. Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik wyczytała nazwiska osób szczególnie zasłużonych dla Szkoły, przyjaciół szkoły, którzy zostali uhonorowani okolicznościowym medalem z okazji Dnia Patrona. W tym zacnym gronie znaleźli się: ksiądz doktor Tomasz Prędotka, emerytowana nauczycielka geografii Pani Elżbieta Ruszniak, wieloletnia księgowa Pani Elżbieta Gocał, przewodniczący Rady Rodziców Pan Cezary Terczyński oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik, w którego imieniu medal odebrała Pani Iwona Nowak – starszy wizytator Kuratorium Oświaty. Wielkie gratulacje i życzenia złożył uczniom i nauczycielom szkoły Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Pan Edmund Kaczmarek.

Szczególnie wzruszającym momentem była chwila, kiedy reprezentanci klas pierwszych składali ślubowanie na Sztandar Szkoły. Podniosłe, piękne i jakże mądre słowa ślubowania długo jeszcze dźwięczały pod wysokim dachem Świątyni. „Ślubuję…” – niosło się echem pośród zadumanych figur i nawet Patron na portrecie wydawał się uśmiechać z dumą. Pełni wzruszeń dostarczyła część artystyczna, która wprowadziła w świat mądrości i refleksji Księdza Stanisława Konarskiego, w którego postać wcielił się uczeń Patryk Jaworski.

Po oficjalnej części młodzież z wychowawcami oraz opiekunami udała się na rajd. Małogoszcz była punktem startowym, z którego wyruszyła barwna i rozśpiewana gromada. Celem były Żarczyce, rodzinna miejscowość księdza Stanisława Konarskiego. Wyjątkowo w tym roku radosna i pełna śpiewów grupa budziła zainteresowanie mieszkańców.

W gościnnych progach Szkoły w Żarczycach miała miejsce piknikowa część uroczystości: odpoczynek, kiełbaski i napoje, konkursy i pokazy sprawiły, że integracja przebiegała w sympatycznej atmosferze.

Konkurs na najlepiej zintegrowaną klasę wygrali informatycy, którzy imponująco prezentowali się w czarnych koszulkach z napisem „Konarski” na plecach. Coroczny konkurs wiedzy o Patronie wygrał duet logistyków: Karolina Baran i Ernest Znojek.

Największy problem jury w składzie: Monika Kowalska, Grzegorz Bełz i Robert Wójcik miało z rozstrzygnięciem konkursu „Nasz Talent – Nasz Brylant” – bowiem ogrom i wachlarz talentów prezentowanych przez klasy mógł przyćmić niejedno telewizyjne show.

Po długich obradach zwycięstwo przyznano hotelarzom. Nasuwa się refleksja, że tak jak „Konarski” prezentował się podczas Dni Otwartych do szkoły przychodzą ludzie z pasją, które w szkole będą mogli rozwijać.

Święto Szkoły to stała impreza w kalendarzu „Konarskiego” – dobry początek każdego roku szkolnego. Życzymy Szkole z okazji jej Święta dalszych sukcesów i umacniania swej pozycji na mapie powiatu i województwa.

• Anna Sioja